Dobranie odpowiedniej konfiguracji serwera pozwala na jego bezproblemową pracę oraz płynne działanie zainstalowanego oprogramowania. W szczególności odpowiednie parametry pomagają podczas pracy z programem Comarch ERP Optima. Konfiguracje serwerów które zapewnią dobrą wydajność przetwarzania danych w zależności od ilości użytkowników przedstawiamy poniżej.

1-2 użytkowników

Dana konfiguracja pozwala na korzystanie z systemu ERP bez generowania dużych kosztów. W związku z tym, że instancja ma małe wymagania sprzętowe nie potrzebujemy dla niej dużego serwera a także możemy zainstalować na nim cały pakiet wraz z bazą danych oraz korzystać z wbudowanych licencji pulpitu zdalnego. Dzięki tym czynnikom możemy cieszyć się z zalet serwera wirtualnego bez potrzeby martwienia się o koszty. Przykładowe maszyny wirtualne które zapewnią nam wystarczającą moc to np. VM Startup+ G2 lub VM01 Basic G2

2-10 użytkowników

Wraz z zwiększeniem ilości operatorów zwiększone zostaje także zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe, takie jak ilość rdzeni procesora, oraz pamięć RAM. W takim zakresie użytkowników, klienci bardzo często wybierają instancje takie jak VM1,5 Standard G2, bądź w przypadku większych firm VM1,5 Standard+ G2. Powyższe maszyny wirtualne są w stanie obsłużyć dodatkową ilością użytkowników a także powiększoną bazę danych uruchomioną na tym samym serwerze. Przy zakupie należy także pamiętać o konieczności zakupu licencji CAL pozwalających na korzystanie z usług pulpitu zdalnego przez więcej niż 2 użytkowników jednocześnie. Więcej o licencjonowaniu usług pulpitu zdalnego można przeczytać w tym artykule.

Powyżej 10 użytkowników

Dalsze zwiększanie ilości użytkowników to dalsze zwiększanie zapotrzebowania na zasoby, dodatkowo przy tak dużych wdrożeniach zaleca się rozdzielenie programu ERP Optima oraz bazy danych na osobne maszyny wirtualne w celu zachowania przyzwoitej płynności ich działania. Co do skalowania, firma Comarch rekomenduje 1 rdzeń procesora oraz 2,5GB RAM na 5 aktywnych użytkowników, jednak tyczy się on jedynie maszyny na której uruchomiona jest Optima, dlatego warto zacząć od poprzednio wspomnianych maszyn wirtualnych takich jak np. VM1,5 Standard G2 i w razie potrzeby zwiększać jej zasoby na podstawie ilości użytkowników i odczuwalnej prędkości działania.
Co do serwera bazy danych, firma Comarch we wdrożeniach od 10 do 30 użytkowników rekomenduje serwery posiadające co najmniej 8 GB RAM i 4 rdzenie CPU (w miarę zwiększania się liczby użytkowników, wymagania te będą się zwiększały). Warto jednak pamiętać, że większa ilość pamięci RAM może znacząco przyspieszyć działanie programu ERP Optima.

Pakiety ERP

W ramach wyjścia na przeciw potrzebom naszych klientów, przygotowaliśmy gotowe zestawy dla programów ERP. Zostały one podzielone na kilka progów w zależności od ilości użytkowników którzy docelowo mają korzystać z serwera. Dodatkowo pakiety ERP wyposażone są w zaporę sieciową oraz wsparcie techniczne w preferencyjnej cenie dostępne tylko przy zakupie pakietu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zapora sieciowa podnosi bezpieczeństwo serwerów wirtualnych, zapraszamy do naszego artykułu w którym omówiliśmy ten temat.

W żadnym z powyższych podpunktów nie zostały poruszone kwestie ilości wymaganej pamięci dyskowej ponieważ jest to kwestia która różni się w zależności od ilości podpiętych firm oraz ilości danych które się w nich znajdują. Dlatego na początek można zacząć od podstawowych 100GB zawartych w dostępnych maszynach wirtualnych i w razie potrzeby dokupić dodatkową przestrzeń.
Warto pamiętać także, że podane wielkości serwerów mogą nie być takie same dla każdej konfiguracji. W zależności od wielkości wdrożenia oraz programów dodatkowych takich jak np. Płatnik, pakiet Office, integracje z platformami E-Commerce, maszyna wirtualna może zużywać większą ilość pamięci bądź rdzeni procesora. Jeżeli planujemy na naszym serwerze korzystać z powyższych narzędzi, warto rozważyć dokupienie dodatkowych zasobów.

Jeżeli przeczytałeś ten artykuł i nadal masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z naszym działem wsparcia poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie. Z chęcią pomożemy dobrać maszyny wirtualne do wymaganych zastosowań.