Dobranie odpowiedniej konfiguracji serwera pozwala nam na jego bezproblemową pracę oraz płynne działanie zainstalowanego oprogramowania. W szczególności odpowiednie parametry pomagają nam podczas pracy z programem takim jak Comarch ERP Optima. Konfiguracje serwerów które zapewnią dobrą wydajność przetwarzania danych w zależności od ilości użytkowników zostaną przedstawione poniżej.

1-2 użytkowników:
Dana konfiguracja pozwala nam na korzystanie z systemu ERP niewielkim kosztem. Ponieważ instancja ma małe wymagania sprzętowe nie potrzebujemy dla niej dużego serwera a także możemy zainstalować na nim cały pakiet wraz z bazą danych oraz korzystać z wbudowanych licencji pulpitu zdalnego. Dzięki tym czynnikom możemy cieszyć się z zalet serwera wirtualnego bez potrzeby martwienia się o koszty. Przykładowe maszyny wirtualne które zapewnią nam wystarczającą moc to np. VM Startup+ lub VM01 Basic

2-10 użytkowników:
Wraz z zwiększeniem ilości operatorów zwiększone zostaje także zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe, takie jak ilość rdzeni procesora, oraz pamięć RAM. W takich zakresach ilości użytkowników, klienci bardzo często wybierają instancje takie jak VM1,5 Standard, bądź w przypadku większych firm VM1,5 Standard+. Powyższe maszyny wirtualne są w stanie obsłużyć dodatkową ilością użytkowników a także powiększoną bazę danych uruchomioną na tym samym serwerze. Przy zakupie należy także pamiętać o konieczności zakupu licencji CAL pozwalających nam na korzystanie z usług pulpitu zdalnego przez więcej niż 2 użytkowników jednocześnie. Więcej o licencjonowaniu usług pulpitu zdalnego można przeczytać w tym artykule.

Powyżej 10 użytkowników:
Dalsze zwiększanie ilości użytkowników to dalsze zwiększanie zapotrzebowania na zasoby, dodatkowo przy tak dużych wdrożeniach zaleca się rozdzielenie Optimy oraz bazy danych w celu zachowania przyzwoitej płynności ich działania. Co do skalowania, Comarch rekomenduje 1 rdzeń procesora oraz 2,5GB RAM na 5 aktywnych użytkowników, jednak tyczy się on jedynie maszyny na której uruchomiona jest Optima, dlatego warto zacząć od poprzednio wspomnianych maszyn wirtualnych takich jak np. VM1,5 Standard i zwiększać jej zasoby na podstawie ilości użytkowników.
Co do serwera bazy danych, Comarch we wdrożeniach od 10 do 30 użytkowników rekomenduje serwery posiadające co najmniej 8 GB RAM i 4 rdzenie CPU (w miarę zwiększania się liczby użytkowników, wymagania te będą się zwiększały).
Gdy będziemy już wiedzieli jakiego serwera potrzebujemy, możemy zakupić go w naszym sklepie używając do tego gotowych zestawów, bądź skorzystać z konfiguratora aby był on w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

W żadnym z powyższych podpunktów nie zostały poruszone kwestie ilości wymaganej pamięci dyskowej ponieważ jest to kwestia która różni się w zależności od ilości podpiętych firm oraz ilości danych które się w nich znajdują. Dlatego na początek możemy zacząć od podstawowych 100GB zawartych w naszych maszynach wirtualnych a w razie potrzeby dokupić dodatkową przestrzeń.
Warto pamiętać także, że podane wielkości serwerów mogą nie być takie same dla każdej konfiguracji. W zależności od wielkości wdrożenia oraz programów dodatkowych takich jak np. Płatnik, pakiet Office, integracje z platformami E-Commerce, maszyna wirtualna może zużywać większą ilość pamięci bądź zasobów procesora. Jeżeli planujemy na naszym serwerze korzystać z powyższych narzędzi, warto rozważyć dokupienie dodatkowych zasobów.