Gdy już udało nam się zainstalować oprogramowanie Comarch ERP Optima, do korzystania z niego potrzebujemy jeszcze jednego składnika którym jest klucz licencyjny. Aby użytkownicy mogli logować się do Optimy i korzystać z jej modułów musimy udostępnić na serwerze program Comarch ERP Menadżer Kluczy a następnie podpiąć licencję do Optimy. Gdy mamy już pakiet instalacyjny który dostaliśmy od naszego partnera bądź pobraliśmy ze strony Comarchu, instalujemy nasz menadżer kluczy.

Po zakończonej instalacji powinniśmy zobaczyć jego ikonę na pasku zadań.

Po kliknięciu w nią prawym przyciskiem myszy wybieramy opcję Pokaż konfigurację a następnie w nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki Konfiguracja

Aby dodać licencję wirtualną, klikamy na symbol plusa a następnie wypełniamy nasze dane zgodnie z naszym Certyfikatem Rejestracji Oprogramowania który otrzymujemy po zakupie.

Po poprawnym dodaniu klucza musimy wykonać jego aktualizację tak aby pobrać moduły które zostały dla niego przypisane.
W przypadku fizycznego klucza HASP wystarczy wpiąć go do danego serwera, klucz powinien pojawić się od razu w menadżerze i być gotowy do użytku. W przypadku jeżeli Optima jest zainstalowana na maszynie wirtualnej musimy przekierować klucz bezpośrednio do niej. W przypadku kiedy serwer jest zakupiony w NSIX, należy skontaktować się z naszym działem supportu a następnie wysłać klucz do nas tak abyśmy mogli podpiąć go do Państwa maszyny.

Kolejnym krokiem będzie dodanie serwera klucza do Optimy. Po zalogowaniu się kontem administratora, przechodzimy do Konfiguracji a następnie wchodzimy w poniższą ścieżkę

Następnie znajdujemy u dołu strony pole nazwane „Dedykowany serwer klucza dla bazy firmowej” i wpisujemy w nim adres naszego serwera oraz numer klucza w formacie: nazwa_serwera::numer_klucza

Po wpisaniu zapisujemy konfigurację a następnie próbujemy się zalogować do naszej firmy kontem zwykłego użytkownika pamiętając o tym aby zaznaczyć w zakładce moduły tylko te które obejmuje nasza licencja.
Jeżeli klucz został poprawnie dodany, powinniśmy móc bez problemu zalogować się na konto użytkownika a następnie w menadżerze kluczy, w zakładce Pobrane moduły zobaczyć naszego użytkownika.