Zapora wirtualna NGFW Fortigate VM: Nowa Era Wirtualnej Ochrony Sieci

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, gdzie cyber zagrożenia ewoluują w szybkim tempie, ochrona sieci staje się priorytetem dla każdej organizacji. W tym kontekście Fortigate VM, zapora wirtualna z funkcją NGFW (Next-Generation Firewall), wkracza na scenę jako potężne narzędzie w walce z coraz bardziej zaawansowanymi atakami i zagrożeniami. Warto przyjrzeć się bliżej, dlaczego Fortigate VM jest wartościowym dodatkiem do strategii bezpieczeństwa sieciowego każdej firmy.

Rozbudowana Ochrona Sieci

Tradycyjne zapory ogniowe coraz częściej stają się niewystarczające w obliczu nowych rodzajów ataków. W takim kontekście rodzi się potrzeba bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak zapory wirtualne z funkcją NGFW. Fortigate VM oferuje kompleksową ochronę sieci poprzez analizę ruchu na wielu poziomach: warstwy aplikacji, warstwy sieciowej i warstwy transportowej. To oznacza, że nawet najbardziej wyrafinowane i ukryte zagrożenia mogą zostać wykryte i zatrzymane, zanim spowodują szkody.

 

Elastyczność i Skalowalność

Jednym z kluczowych atutów Fortigate VM jest jego elastyczność i skalowalność. Wirtualna natura tej zapory pozwala na szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb organizacji. Bez względu na to, czy firma rośnie, czy też potrzebuje dostosować się do sezonowych wzrostów ruchu sieciowego, Fortigate VM pozwala na płynne dostosowanie się do wymagań. Możliwość skalowania w górę lub w dół bez konieczności wymiany fizycznego sprzętu to duże ułatwienie dla działów IT.

Zintegrowane Bezpieczeństwo Wielu Warstw

Fortigate VM oferuje znacznie więcej niż tradycyjne zapory ogniowe. Dzięki zintegrowanym mechanizmom bezpieczeństwa wielu warstw, takim jak zaawansowane filtrowanie treści, ochrona przed malwarem, kontrola dostępu i wiele innych, zapewnia pełny zestaw narzędzi do ochrony sieci. To znacznie zmniejsza ryzyko ataków i umożliwia organizacjom tworzenie spójnych i wielopoziomowych strategii bezpieczeństwa.

Zarządzanie Centralne i Analiza Ruchu

Zarządzanie wieloma punktami końcowymi może być wyzwaniem, ale Fortigate VM ułatwia to poprzez możliwość centralizowanego zarządzania. To umożliwia efektywne wdrażanie zasad bezpieczeństwa, aktualizacje i monitorowanie ruchu z jednego punktu kontrolnego. Co więcej, zapora ta oferuje zaawansowaną analizę ruchu, co pozwala na wykrywanie nieznanych zagrożeń poprzez analizę zachowań sieciowych.

 

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach ochrona sieci to kluczowa sprawa dla każdej organizacji. Fortigate VM, zapora wirtualna z funkcją NGFW, wchodzi do gry jako potężne narzędzie w zwalczaniu zaawansowanych zagrożeń. Dzięki swojej rozbudowanej ochronie sieci, elastyczności, zintegrowanym mechanizmom bezpieczeństwa, centralnemu zarządzaniu i analizie ruchu, Fortigate VM staje się nieodłącznym elementem strategii bezpieczeństwa sieciowego każdej firmy. Dla organizacji dążących do zabezpieczenia swoich danych i zachowania ciągłości działania w obliczu nowych zagrożeń, Fortigate VM staje się nieocenionym sprzymierzeńcem we współczesnej walce cybernetycznej. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, FortigateVM dostępny jest naszym sklepie internetowym.

System operacyjny Debian 12 dostępny w ofercie

Najnowszy system operacyjny – Debian w wersji 12 jest już dostępny do wyboru podczas zakupu nowych maszyn wirtualnych.

debian_logo

Wersja 12 popularnego systemu przynosi wiele aktualizacji pakietów takich jak m.in.: Python 3.11, Apache 2.4.57, PHP 8.2 oraz aktualizację jądra Linux do wersji 6.1. Dodatkowo w nowej wersji deweloperzy udostępnili ponad 11000 nowych pakietów możliwych do doinstalowania, dzięki czemu suma wszystkich dostępnych zwiększyła się do liczby 64419 pakietów. Dzięki takiej ilości, znalezienie i dodanie funkcjonalności której poszukujemy staje się o wiele łatwiejsze.
Aby zapoznać się z pełną listą zmian w obecnej wersji zapraszamy na stronę projektu.

Jeżeli jesteś zainteresowany nową wersją systemu, zapraszamy do naszego sklepu w celu zakupu maszyn wirtualnych z nową wersją dystrybucji.

Nowa zapora sieciowa – IPFire już w sklepie

Nowe rozwiązanie firewall – IPFire jest już dostępne w naszej ofercie. Jest to kolejne z rozwiązań Open Source oferowanych naszym klientom.

W porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami takimi jak np. OPNsense, IPFire oparty jest na jądrze Linux, co pozwala użytkownikom na łatwiejsze dostosowywanie systemu do własnych potrzeb. System ten jest stworzony od podstaw przez społeczność projektu i posiada własny menadżer pakietów (pakfire) wraz z własnym repozytorium.

System poza podstawowymi funkcjonalnościami takimi jak zapora ogniowa, czy serwer VPN posiada także dodatkowo funkcjonalności IPS pozwalające na dogłębne skanowanie ruchu pozwalające na dokładne określenie czy jest on bezpieczny. Dodatkowo funkcje takie jak filtr adresów URL oraz Web Proxy pomagają zwiększyć bezpieczeństwo oraz kontrolę nad tym do czego dostęp mogą uzyskać pracownicy korzystający z serwerów wirtualnych.

Zapraszamy do zakupu rozwiązania w naszym sklepie oraz do zapoznania się z serią artykułów w naszej bazie wiedzy w której przedstawiamy przykładowe wdrożenia z zaporą IPFire.

W jaki sposób zoptymalizować wydajność Microsoft SQL Server na przykładzie raportów BI Comarch ERP Optima

W wielu przypadkach, wydajność serwerów bazodanowych jest w dużej mierze ograniczona przez dostępność zasobów, czyli ilość rdzeni, taktowanie procesora oraz rozmiar wolnej pamięci RAM. Jednak w niektórych przypadkach problemem jest złe formułowanie zapytań bądź ich nieoptymalne wykonywanie przez aplikacje. W takim przypadku Microsoft w swoim rozwiązaniu serwerowym SQL pozwala nam na automatyczną optymalizację wykonywanych kwerend. W przypadku zastosowania takiej funkcji, czasy wykonywania niektórych zapytań mogą zmaleć nawet o ponad połowę.

Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, pierwszą rzeczą którą musimy zrobić jest pobranie programu Microsoft SQL Server Management Studio. Pozwoli on na połączenie się do silnika bazy danych i ustawienie odpowiednich parametrów. Poza tym musimy mieć dostęp do konta użytkownika z uprawnieniami administratora, najlepiej konto „sa”.

Po poprawnej instalacji programu, uruchamiamy go i łączymy się do silnika bazy danych.

Następnie, po podłączeniu wchodzimy w folder Bazy danych i klikamy prawym przyciskiem myszy na firmową bazę danych i wchodzimy w jej właściwości.

Po otwarciu okna wchodzimy w zakładkę Options i znajdujemy część oznaczoną jako „Database Scoped Configuration”.

To tutaj mamy możliwość zmiany interesujących nas ustawień. Pierwszą rzeczą którą chcemy włączyć jest „Legacy Cadinality Estimation” a drugą, „Query Optimizer Fixes”. Po włączeniu obu, należy zapisać zmiany klikając OK u dołu okna. Po wykonaniu zmian w konfiguracji, należy zrestartować serwer SQL aby nowe ustawienia zostały zastosowane dla naszej bazy danych.

Procedurę można powtórzyć dla każdej z baz którą chcemy przyspieszyć jednak należy pamiętać że nie w każdym przypadku, zmiany będą zauważalne. Jeżeli programiści tworzący aplikację utworzyli zapytania w poprawny i wydajny sposób, przyspieszenie może być na bardzo niskim poziomie.

Z naszych testów na kilku aplikacjach komercyjnych jak np. Comarch ERP Optima czy Sage Symfonia, takie zmiany powodują znaczące skrócenie czasu pobierania danych. Dotyczy to w szczególności aplikacji Business Inteligence, jak np. Optima BI.

Jeżeli korzystasz z tych aplikacji, sprawdź czy w serwerze SQL są włączone powyższe opcje gdyż może to zaoszczędzić wiele czasu użytkownikom podczas codziennej pracy.