Ubuntu 24 LTS już w ofercie systemów operacyjnych

Ubuntu 24.04 LTS, o nazwie kodowej „Noble Numbat”, to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linuxa. Do nowej wersji przeniesiona zostaje stabilność działania z poprzedniej wersji – 22 LTS – a dodatkowo zaktualizowano pakiety systemowe w celu zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.

Nowe wersje pakietów w tej wersji systemu:

  • Jądro Linux w wersji 6.8
    Nowa wersja jądra Linux jak zwykle przynosi poprawki błędów oraz dalsze zwiększenie stabilności systemu. Dodatkowo nowa wersja natywnie obsługuje system plików bcachefs porównywany wydajnością oraz funkcjonalnościami z najlepszymi dostępnymi obecnie.
  • Nowe wersje środowisk uruchomieniowych oraz narzędzi deweloperskich
    W nowej wersji systemu, zaktualizowane zostały pakiety GCC, Python, OpenJDK czy Golang. Dodatkowo pakiet .NET został zaktualizowany do wersji 8.
  • Serwer Apache2 zaktualizowany do wersji 2.4.58

Usprawnienia w kwestiach bezpieczeństwa

  • W Ubuntu 24 została wprowadzona metoda nazywana przez producenta: „Ograniczenia nieuprzywilejowanych przestrzeni nazw użytkownika”. Nie pozwala ona pakietom instalowanym z AppArmor na uzyskiwanie większych uprawnień niż te które zostaną im przypisane.
  • TLS w wersji 1.0 oraz 1.1 oraz DTLS w wersji 1.0 zostają na siłę wyłączone i brak będzie od tej pory możliwości korzystania z starych protokołów.
  • Pakiet OpenSSH zmniejsza liczbę zależnych pakietów do jego działania, dzięki czemu zmniejsza się niebezpieczeństwo pojawienia się luk bezpieczeństwa.

Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowymi informacjami na temat nowej wersji zapraszamy do zapoznania się z oficjalnym dziennikiem zmian na stronie dewelopera. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z nowego systemu operacyjnego na serwerze wirtualnym, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Aktualizacja cenowa Fortinet: Innowacyjne rozwiązania bezpieczeństwa teraz dostępne taniej!

W związku z obniżeniem przez firmę Fortinet cen swoich rozwiązań sieciowych, w tym zapory wirtualnej FortiVM oferowanej na naszej infrastrukturze, ceny w naszym sklepie zostały dostosowane do nowych wartości.

Najnowszy cennik obejmuje znaczne obniżki cen produktu FortiVM. W naszym sklepie, różnica pomiędzy ceną starą a nową wynosi blisko 50%, co oznacza znaczną korzyść dla naszych klientów, którzy teraz mogą uzyskać dostęp do zaawansowanej ochrony cybernetycznej dla swojej infrastruktury wirtualnej w znacznie niższej cenie.

FortiVM oferuje kompleksową ochronę sieci wirtualnych, umożliwiając zarządzanie ruchem sieciowym, kontrolę dostępu do danych oraz skuteczną reakcję na potencjalne zagrożenia w czasie rzeczywistym. Dzięki swojej elastyczności i skalowalności jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla małych firm, jak i dużych korporacji. Przykładowe zastosowania FortiVM obejmują ochronę serwerów w chmurze, konteneryzacje oraz sieci wirtualne wykorzystywane w branży telekomunikacyjnej.

Ostatnia aktualizacja cenowa stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby przedsiębiorstw w zakresie zabezpieczeń online oraz na coraz bardziej złożone i zróżnicowane zagrożenia cybernetyczne. Obniżone ceny produktów Fortinet pozwalają firmom o różnych skalach działalności oraz zróżnicowanych budżetach zainwestować w wysokiej jakości rozwiązania bezpieczeństwa bez obciążania ich zasobów finansowych. Teraz nawet mniejsze przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na inwestycje w takie rozwiązania, co przyczynia się do zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa online w skali globalnej.

Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowym zabezpieczeniem dla swojej infrastruktury wirtualnej w NSIX Data Center, zapraszamy do zapoznania się z nowym cennikiem rozwiązań Fortinet w naszym sklepie. W razie dodatkowych pytań, można zadawać je poprzez formularz kontaktowy lub w przypadku naszych obecnych klientów – utworzenie zgłoszenia serwisowego z poziomu panelu klienta.

Nowa wersja serwera pocztowego Zimbra

Serwer pocztowy Zimbra otrzymał nową aktualizację do wersji 10.0. Aktualizacja przynosi ze sobą jak zwykle poprawki w zakresie stabilności oprogramowania a także nowych interesujących funkcji.

Co dokładnie zmienia się w nowej wersji

Najważniejszą zmianą w nowej wersji Zimbra jest natywna obsługa protokołu ActiveSync który m.in. umożliwia serwerowi wysyłanie powiadomień o poczcie w trybie push, a nie jak w przypadku synchronizacji POP/IMAP gdzie dostępny jest jedynie fetch. Różnica pomiędzy jednym a drugim, to kiedy przychodzi wiadomość, serwer wysyła powiadomienie push do urządzenia użytkownika, a nie jak w przypadku fetch – pobierania wiadomości w określonych odstępach czasu. Z innych ciekawych funkcji ActiveSync, to opcja Autodiscover dzięki której użytkownik nie musi wpisywać szczegółów połączenia do serwera, co upodabnia ten serwer bardziej do usług takich jak np. Gmail czy Outlook, gdzie klient pobiera parametry połączenia z serwera automatycznie bez konieczności wpisywania ich przez użytkownika.

Dodatkowo w ramach ujednolicenia bazy kodu, programiści przenieśli część funkcjonalności modułów Zimbra Modules NG do podstawowego pakietu serwera. To niweluje konieczność instalacji i konfiguracji tychże modułów i jest dostępny dla wszystkich administratorów zaraz po zainstalowaniu aktualizacji. Oznacza to jednak, że podczas aktualizacji do wersji 10 należy zachować szczególną ostrożność jeżeli te moduły były używane wcześniej, ponieważ ich dane mogą zostać utracone co w efekcie może prowadzić do dużych problemów z dostępem do serwera.

Koniec wsparcia dla poprzednich wydań

Wraz z ogłoszeniem wydania nowej wersji Zimbry, zostały także przekazane informacje na temat zakończenia wsparcia dotychczasowo utrzymywanych wersji: 8.8.15 oraz 9.0.

Wersja 8.8.15 była wspierana do końca roku 2023, co oznacza że na moment pisania artykułu nie dostaje już żadnych nowych aktualizacji zabezpieczeń oraz funkcji, a to znacząco naraża ją na nieuprawnione przejęcie za pomocą nowo odkrytych metod ataku.

Jako że wersja 9.0 jest nadal szeroko używana przez wiele firm, wytwórca oprogramowania – Synacor, ogłosił że wsparcie tej wersji zostanie przedłużone do końca roku 2024. Po tym czasie, ona także przestanie otrzymywać nowe poprawki oprogramowania.

Co z wersją Open Source

Zimbra Open Source w wersji 8.8.15 była ostatnim wypuszczonym przez producenta darmowym oprogramowaniem nie wymagającym do działania licencji ani opłat. Wersja 9.0 została wydana jedynie w wersji płatnej – Network i w najnowszym wydaniu – 10.0 sytuacja pozostaje taka sama co oznacza, że wersja darmowa Open Source na ten moment nie jest w żaden sposób dostępna.

Czy warto aktualizować swój serwer?

Kiedy administratorzy podejmują decyzję o aktualizacji muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych jest bezpieczeństwo. W przypadku Zimbry w wersji 8.8.15, biorąc pod uwagę także incydenty bezpieczeństwa pozwalające na całkowite przejęcie serwera, decyzja o aktualizacji powinna być jak najszybsza aby w razie odkrycia nowej luki, nie zostać zaatakowanym.

Jeżeli na serwerze zainstalowana jest jednak wersja 9.0, poprawki będą wydawane do końca roku co daje czas na wybranie dogodnego czasu na podniesienie wersji. Jak już wspominaliśmy, w oprogramowaniu wcześniej znajdowane były poważne luki bezpieczeństwa, dlatego nie zalecamy korzystania z niego po zakończeniu okresu aktywnego wsparcia.

Jesteś zainteresowany aktualizacją?

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem aktualizacji ale potrzebujesz pomocy lub abyśmy to my ją za Ciebie zrobili, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://nsix.pl/kontakt/ w celu ustalenia szczegółów.

pfSense 2.7.1: Nowa Era Współczesnej Bramy Bezpieczeństwa

Wprowadzenie

W świecie dzisiejszych technologii, bezpieczeństwo sieciowe stało się priorytetem. Wraz z coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami, konieczne jest wykorzystanie narzędzi, które zapewniają nie tylko podstawową ochronę, ale także zaawansowane funkcje, takie jak IDS/IPS, VPN, i wiele innych. Jednym z takich narzędzi jest pfSense, popularna brama bezpieczeństwa oparta na systemie operacyjnym FreeBSD. Ostatnio ukazała się najnowsza wersja pfSense 2.7.1, która wprowadza wiele istotnych usprawnień i nowości, czyniąc tę platformę jeszcze bardziej wszechstronną i bezpieczną.

Najnowsza Wersja: pfSense 2.7.1

Najważniejszą nowością, którą przynosi pfSense 2.7.1, jest zaktualizowane jądro systemu FreeBSD do wersji 14. To oznacza większą wydajność, stabilność i obsługę najnowszych technologii, co stanowi istotne usprawnienie tej bramy bezpieczeństwa.

Wireguard: Szybka i Bezpieczna Komunikacja

Jednym z kluczowych atutów pfSense, jest obsługa protokołu VPN o nazwie Wireguard.

Wireguard to nowoczesny, oparty na najnowszych kryptograficznych technologiach protokół VPN, który łączy w sobie doskonałą wydajność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jego niesamowita prędkość w zestawieniu z minimalnymi opóźnieniami sprawia, że jest idealnym wyborem do tworzenia szybkich i stabilnych połączeń VPN. To szczególnie ważne, gdy firma potrzebuje zapewnić pracownikom zdalny dostęp do zasobów sieciowych, bez konieczności obawiania się o wydajność i bezpieczeństwo.

Warto również podkreślić, że Wireguard jest stosunkowo prosty w konfiguracji, co oznacza, że nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy z zakresu sieci komputerowych mogą skorzystać z jego zalet. Dzięki tym cechom, najnowsza wersja pfSense 2.7.1 staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które cenią sobie łatwość użytkowania i skuteczność w dziedzinie bezpiecznej komunikacji.

IDS/IPS: Skuteczna Ochrona Przed Atakami

Jedną z kluczowych funkcji pfSense jest możliwość wdrażania systemów wykrywania i zapobiegania atakom IDS/IPS (Intrusion Detection System/Intrusion Prevention System). To narzędzie pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu sieci przed zaawansowanymi zagrożeniami i atakami.

System IDS działa w trybie ciągłego monitorowania ruchu sieciowego. Analizuje każdy przesyłany pakiet danych w poszukiwaniu podejrzanych lub nietypowych zachowań. W momencie wykrycia potencjalnego zagrożenia, system IDS generuje alert lub podejmuje odpowiednie działania, aby zablokować atak i chronić sieć.

IPS, z kolei, to krok dalej – Intrusion Prevention System to mechanizm, który nie tylko wykrywa zagrożenia, ale także aktywnie blokuje niebezpieczne działania. Działa on na zasadzie podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym, aby zneutralizować potencjalne ataki zanim zdążą narobić szkód.

Dzięki zaawansowanemu systemowi IDS/IPS pfSense 2.7.1 jest w stanie skutecznie wykrywać i odpierać różnego rodzaju ataki, w tym próby włamań, ataki typu DDoS, malware i wiele innych. To kluczowy element w budowaniu bezpiecznej infrastruktury sieciowej, szczególnie w środowiskach, gdzie informacje i dane klientów są narażone na ryzyko.

Warto podkreślić, że możliwość konfiguracji systemu IDS/IPS w pfSense pozwala dostosować go do indywidualnych potrzeb firmy. Można określić reguły, które mają być monitorowane, a także decydować o tym, jakie działania mają być podejmowane w przypadku wykrycia zagrożenia. Dzięki temu, pfSense 2.7.1 jest nie tylko potężnym narzędziem ochrony sieci, ale także elastycznym rozwiązaniem, które można dostosować do konkretnych wymagań organizacji.

Audyt i Profesjonalne Zastosowania

pfSense jest często wybierany przez firmy ze względu na spełnianie surowych wymagań audytowych. To oznacza, że platforma ta jest gotowa do profesjonalnych zastosowań i może być używana w sektorze finansowym, opiece zdrowotnej oraz innych branżach, gdzie bezpieczeństwo jest kwestią najwyższej wagi.

Podsumowanie

pfSense 2.7.1 to znacząca aktualizacja popularnej bramy bezpieczeństwa, która wprowadza wiele usprawnień i nowości. Dzięki obsłudze Wireguard, zaktualizowanemu jądru systemu FreeBSD oraz zaawansowanym funkcjom IDS/IPS, pfSense staje się jeszcze bardziej wszechstronnym narzędziem do zabezpieczania sieci. Dodatkowo, spełniając surowe wymogi audytowe, jest idealnym wyborem dla profesjonalnych zastosowań. Dlatego z dumą rekomendujemy pfSense 2.7.1 jako rozwiązanie do zabezpieczenia sieci w dzisiejszym dynamicznym i coraz bardziej niebezpiecznym świecie technologii.

Warto podkreślić, że pfSense 2.7.1 jest dostępny w naszej ofercie, dzięki czemu nasi klienci mogą skorzystać z nowoczesnej bramy bezpieczeństwa, która zapewni im spokój i pewność, że ich sieć jest odpowiednio chroniona. W razie pytań lub chęci uzyskania więcej informacji na ten temat, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem, który chętnie udzieli wszelkich niezbędnych informacji oraz pomoże w konfiguracji pfSense 2.7.1.