Jeżeli mają Państwo więcej pytań dotyczących nowej oferty zapraszamy do kontaktu pod adresem https://nsix.pl/kontakt



  1. Czym jest oferta serwerów wirtualnych z oznaczeniem G2?
    G2 oznacza następną generację infrastruktury w formie usługi z naszej oferty maszyn wirtualnych wysokiej dostępności. Wszystkie serwery z oznaczeniem G2 są to nowe instancje serwerów wirtualnych, uruchamiane na zaktualizowanej infrastrukturze Intel Xeon Scalable z procesorami Intel Xeon Gold oraz przestrzenią dyskową wyłącznie w technologii pamięci flash – SAS 3.0 SSD.
  2. Jakie są różnice pomiędzy serwerami wirtualnymi z serii oznaczonej jako G1 oraz G2?
    Serwery zaktualizowanej generacji G2 uruchomiane są w całkowicie nowym środowisku technologiczno – programowym. Serie G1 oraz G2 różnią się od siebie architekturą CPU, przestrzenią dyskową oraz przepustowością sieci prywatnych i publicznych. Seria maszyn wirtualnych G2 posiada wyższe taktowanie CPU na poziomie 3 Ghz oraz nowszą architekturę sprzętową – Intel Xeon Scalable z procesorami z serii Intel Xeon Gold. Ponadto, do serwerów z serii G2 dostępny jest wyłącznie wysoko wydajny storage SSD w atrakcyjnej cenie (niedostępny jest tradycyjny storage HDD ani storage Hybrid). Serwery z serii G2 przygotowane zostały również pod kątem wyższych przepustowości sieci prywatnych i publicznych – na poziomie 10 Gb/s. Sieć publiczna to domyślnie 1 Gb/s z możliwością zwiększenia, natomiast sieci prywatne w obrębie oferty z serii G2 dostępne są wyłącznie z przepustowością 10 Gb/s. Niektóre systemy operacyjne dostępne będą również wyłącznie w ofercie z serii G2, np. Windows Server 2022.
  3. Czy możliwa jest migracja serwera z serii z oznaczeniem G1 do G2? Co muszę zrobić aby przenieść dane?
    Możliwe jest przeniesienie we własnym zakresie aplikacji oraz danych pomiędzy serwerami G1 i G2, bądź zlecenie takiej migracji do wsparcia technicznego po wcześniejszej konsultacji.
    Bezpośrednie przeniesienie lub tzw. import serwera z platformy G1 do G2 ze względów technologicznych nie jest możliwy. Obie platformy różnią się oprogramowaniem systemowym oraz architekturą sprzętową na tyle, że nie możliwe jest przenoszenie serwerów w całości między środowiskami.
  4. Czy możliwa jest migracja publicznego adresu IPv4 przydzielonego już do serwera z oznaczeniem G1 do nowego serwera z serii G2?
    Nie jest możliwe bezpośrednie przeniesienie tego samego adresu IPv4 z serwera z wersją G1 do serwera G2.
    Rozwiązaniem komunikacji sieciowej z wykorzystaniem przydzielonych już adresów publicznych IPv4 pomiędzy serwerami z oznaczeniem G1 oraz G2 jest jakikolwiek router programowy z naszej oferty i konfiguracja routingu lub tunelowania pomiędzy tymi serwerami.
  5. Czy serwery wirtualne z serii G2 posiadają publiczny adres IPv4?
    Tak, oczywiście. Wszystkie serwery oznaczone jako zaktualizowana generacja G2 posiadają domyślnie jeden publiczny adres IPv4 w cenie. Istnieje możliwość rezygnacji z przydzielenia takiego adresu na serwer wirtualny i naniesienie go na router programowy, będący np. bramą do sieci Internet dla takiego serwera.
  6. Czy możliwe jest ustanowienie sieci prywatnej pomiędzy serwerami z serii G1 a G2?
    Ze względu na różną konfigurację sieciową środowisk technologicznych bezpośrednie zestawianie połączeń za pomocą usługi sieci prywatnych tzw. „pVLAN” pomiędzy serwerami oznaczonymi jako seria G1 i G2 nie jest możliwe.
    Sieć prywatną pomiędzy serwerami oznaczonymi jako G1 oraz serwerami ze zaktualizowanej generacji G2 zestawić można za pomocą np. routera programowego lub dedykowanego serwera VPN z naszej oferty.
  7. Czy serwery oznaczone jako G2 posiadają możliwość tworzenia sieci prywatnych?
    Tak, oczywiście. Sieć prywatna w obrębie zaktualizowanej generacji serwerów G2 dostępna jest z przepustowością 10 Gb/s a więc 10 krotnie szybszą w porównaniu do serwerów G1 (1 Gb/s).
  8. Czy serwery z serii G2 posiadają bezpłatną kopię zapasową oraz punkty kontrolne?
    Tak. Każdy serwer w wersji G2 również podlega procedurze wykonywania kopii zapasowych, z interwałem wykonania kopii co 24h oraz retencją danych 3 dni wstecz. Wszystkie serwery z serii G2 posiadają także funkcjonalność wykonywania punktów kontrolnych przez użytkownika (tzw. snapshotów) w liczbie 3 szt. Obie usługi są bezpłatne.
  9. Czy zarządzanie nowymi serwerami G2 z poziomu panelu klienta i przeglądarki internetowej jest możliwe?
    Tak. Wszystkie dotychczas zaimplementowane funkcjonalności związane z zarządzaniem serwerami za pomocą panelu klienta i aplikacji webowej są również dostępne dla serwerów z serii G2.
  10. Czy jako użytkownik serwera z oferty G1 powinienem przejść na nowe serwery z serii G2? Przykładowo, posiadam serwer z konfiguracją 4 rdzeni i 24 GB RAM, oznaczony obecnie jako wersja G1. Zdalnie na tym serwerze pracuje 15 użytkowników, uruchamiających system ERP. Czy powinienem przejść na serwer z oferty G2?
    W zależności od obciążenia takiego serwera i sposobu jego wykorzystywania, przejście na zaktualizowaną generację maszyn wirtualnych G2 może przynieść pożądane efekty. Przede wszystkim, jeżeli aplikacje wymagają wyższej wydajności podsystemu dyskowego, wykorzystywane są aplikacje desktop (VDI) oraz responsywność serwera w środowisku GUI ma przełożenie na komfort pracy, rekomendujemy migrację do serwerów w wersji G2.
    W przypadku gdy taktowanie CPU ma znaczenie dla wykonywanych operacji (a nie koniecznie liczba vCore), oferta serwerów G2 będzie wydajniejsza średnio o ok. 25% w porównaniu do instancji G1.
  11. Posiadam obecnie serwer oznaczony jako wersja G1 i jestem zainteresowany ofertą serwera G2. Czy na czas migracji danych otrzymam bezpłatnie nowy serwer G2?
    Nie. Ponieważ są to całkowicie odseparowane środowiska oraz konieczne jest zaalokowanie zasobów dedykowanych na nową infrastrukturę wirtualną, aby taki serwer został uruchomiony konieczne jest złożenie zamówienia poprzez platformę zakupową NSIX Data Center.