Rodzaje magazynu danych

Serwery wirtualne pozwalają zastosować różne rodzaje nośników danych w zależności od potrzeb i wymagań klienta.

W sklepie nsix.pl dostępne są 4 rodzaje powierzchni dyskowej.

Performance All-Flash – Wykorzystują technologię pamięci flash do przechowywania danych. Jest to obecnie najszybszy typ pamięci oferujący minimalne opóźnienia w dostępie do plików jak i najwyższe transfery przesyłu danych.

Tego typu magazyn danych zalecany jest w przypadku operacji na dużej ilości małych plikach, które zajmują raptem kilkanaście MB. Innym scenariuszem pozwalającym wykorzystać potencjał pamięci typu flash są bazy danych. Obsługa zapytań wymaga szybkiego czasu reakcji co właśnie zapewnia to rozwiązanie.

Hybrid SAS – Jest to połączenie rozwiązań Performance ALL-Flash i Capacity SAS. Specjalny algorytm, na podstawie częstotliwości odwołań do zasobów, przenosi dane między capacity SAS (część zimna) a Performance ALL-Flash (część gorąca) tak aby dostęp do najczęściej używanych zasobów był jak najszybszy. Całość jest wykonywana poza obrębem systemu zainstalowanego na maszynie klienta, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na komfort pracy.

Jest to świetne rozwiązanie do ogólnych zastosowań biznesowych wymagających wysokiej wydajności przy relatywnie niskiej cenie.

Capacity SAS – Są to wysokowydajne dyski mechaniczne klasy enterprise uzyskujące 10000 obrotów na minute. Oferują najlepszy stosunek pojemności do ceny jednakże są znacznie słabsze w porównaniu do Performance All-Flash jak i Hybrid SAS. 

Magazyn typu Capacity SAS to świetne rozwiązanie do przechowywania plików, które muszą być zawsze pod ręką lecz nie są za często wykorzystywane np. przetrzymywanie ukończonych projektów.

Storage Archive – Jest to specjalny typ magazynu danych przeznaczony tylko i wyłącznie do serwerów z serii Archive. Niższe parametry w postaci 7200r.p.m pozwalają na uzyskanie najniższej ceny kosztem wydajności.

Serwery jak i magazyny danych z serii Archive są przeznaczone do przechowywania dużej ilości danych. Nadają się idealnie jako serwery kopii danych dzięki czemu tanim kosztem można przechowywać backup’y wszystkich najważniejszych plików.

Dobór odpowiedniego magazynu danych

Podczas doboru typu storage’a do posiadanego serwera wirtualnego trzeba zadać sobie następujące pytania:

  1. Czy powiększenie storage’u ma odbyć się poprzez rozszerzenie miejsca na posiadanym dysku czy po przez konfigurację nowego urządzenia?
  2. Jakie typy storage’a są obecnie skonfigurowane na posiadanym serwerze?
  3. Do jakich zadań ma być wykorzystywany zakupiony magazyn danych?

Pierwsze i drugie pytanie są ze sobą powiązane. W przypadku gdy istnieje potrzeba rozszerzenia obecnego dysku może to się odbyć jedynie w obrębie tego samego typu magazynu danych. Jest to wskazane choćby przy pracy z bazami danych gdzie poziom zajętości zwiększa się dynamicznie i nie ma możliwości szybkiego przeniesienia danych na inny dysk.

Domyślnie każda maszyna wirtualna (z wyjątkiem serwerów z serii Archive) jest wyposażona w storage Hybrid SAS. Rozszerzenie domyślnego dysku wymaga zakupu opcji pojemnościowych odpowiadających właśnie temu typowi magazynu danych.

Konfiguracja nowego dysku nie wymaga zwracania uwagi na obecnie posiadany typ magazynu danych.

Udzielenie odpowiedzi na trzecie pytanie pozwala dobrać taki typ storage’u aby ograniczyć wydatki jednocześnie maksymalizując komfort i wydajność pracy. Każdy z typów magazynu danych jest zalecany do innych zastosowań.

W przypadku przechowywania danych, które mają być dostępne lecz są rzadko używane nie ma sensu wybierać rozwiązania Performance All-Flash ponieważ niepotrzebnie są zawyżane koszta. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie Capacity SAS ponieważ dzięki mniejszej wydajności oferuje znakomity stosunek ceny do pojemności a zarazem nie ogranicza komfortu pracy zważywszy iż dane przetrzymywane na nim są rzadko wykorzystywane.

Zmniejszenie pojemności dyskowej

Zdarzają się przypadki gdy po pewnym czasie duża ilość miejsca na dane nie jest już wymagana, a w celu redukcji kosztów zostaje podjęta decyzja o zmniejszeniu posiadanej pamięci dyskowej.

W przypadku osobnego dysku sprawa jest prosta. Należy zabezpieczyć dane, które jeszcze znajdują się na przestrzeni magazynowej przeznaczonej do usunięcia, a jest potrzeba ich zachowania, i poczekać do najbliższego okresu rozliczeniowego po zgłoszeniu rezygnacji z usługi.

Zmniejszenie dysku w przypadku jego wcześniejszego rozszerzenia niestety nie jest możliwe. Wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem utraty danych. Jedyną opcją jest zakup nowego, mniejszego magazynu danych i konfiguracja jako osobnego dysku. Następnie wymagane jest przeniesienie danych na nowy dysk. Wówczas po dokonaniu zgłoszenia rezygnacji z usługi stary nośnik danych zostanie odłączony wraz z końcem okresu rozliczeniowego.

Inny domyślny typ magazynu danych

Każda z maszyn wirtualnych dostępnych w ofercie firmy NSIX (oprócz serii Archive) domyślnie wykorzystuje rozwiązanie Hybrid SAS, w celu zaoferowania optymalnej wydajności i pojemności przy relatywnie niskiej cenie. Jednakże jeśli istnieje potrzeba posiadania serwera wirtualnego zainstalowanego na innym typie magazynu danych należy skontaktować z firmą NSIX poprzez formularz kontaktowy znajdujący się tutaj.