W związku z wprowadzeniem serwerów wirtualnych nowej generacji postanowiliśmy także powiększyć naszą ofertę systemów operacyjnych dostępnych dla klientów. Poza wprowadzeniem nowych wersji popularnych wydań, takich jak Windows Server 2022 oraz Ubuntu 22 LTS, dodaliśmy także nowe, niedostępne wcześniej dla naszych klientów dystrybucje: Fedora 36, Oracle Linux w wersji 7 oraz 8, następcę popularnego CentOS-a – Rocky Linux w wersji 8 a także sprawdzony w środowiskach serwerowych Open SUSE 15. Ponadto w związku z wydaniem dużej aktualizacji RouterOS oznaczonej numerem 7, zaktualizowaliśmy maszyny wirtualne MikroTik CHR do tej wersji.

Windows Server 2022
W nowej wersji systemu serwerowego przygotowanego przez firmę Microsoft skupiono się w dużej mierze na bezpieczeństwie, dzięki wykorzystaniu funkcji modułu TPM 2.0, który od teraz czuwa nad bezpieczeństwem jądra. Dodatkowo system posiada domyślnie włączoną obsługę protokołu TLS 1.3 a także umożliwione zostało szyfrowanie danych przesyłanych protokołem SMB, dzięki czemu dane udostępniane z serwera będą przesyłane przez sieć w sposób bezpieczny.

Ubuntu 22 LTS
Nowa wersja popularnego systemu z rodziny Linux przynosi nam nową wersję kernela w wersji o numerze 5.15 a także poprawioną integrację z Microsoft Active Directory. Jak zwykle w nowej wersji systemu zostały zaktualizowane paczki, min. są to: Python, GCC, Perl oraz wiele innych.

Fedora 36
Jest to jeden z nowych systemów w naszej ofercie. Oparty o system Red Hat pozwala cieszyć się wysokim poziomem stabilności. System powstał jako następca darmowej dystrybucji Red Hat Linux, kiedy została ona przekształcona w produkt komercyjny.

Oracle Linux 7 oraz 8
Kolejny z systemów który został oparty o dystrybucję Red Hat. Jest rozwijany przez firmę Oracle oraz dostępny za darmo i jak podaje producent, posiada 100% kompatybilność z systemem Red Hat Enterprise Linux. Dzięki zgodności, w teorii możemy korzystać na tym systemie z wszystkich pakietów przygotowanych dla dystrybucji RHEL.

Rocky Linux 8
Jest to rozwijany przez społeczność następca systemu CentOS, od kiedy firma Red Hat postanowiła zakończyć wsparcie dla jego wersji stabilnych stawiając na wersję Stream. System ten został utworzony na bazie ostatniej wersji CentOS z numerem 8.

Open SUSE 15
System ten został wydany jako darmowa wersja SUSE Linux Enterprise utrzymywana przez openSUSE Project. Pierwsza wersja oznaczona numerem 10.0 zagościła na rynku w roku 2005 i od tego czasu cieszy się dobrą reputacją wśród użytkowników.

RouterOS 7
Jest to duże uaktualnienie dla urządzeń oraz wirtualnych routerów firmy MikroTik. Wersja z numerem 7 przynosi nową wersję kernela, obsługę usługi Let’s Encrypt, REST API oraz dużą poprawę szybkości działania.

Bardziej szczegółowa lista zmian oraz funkcjonalności systemów została przygotowana w serii artykułów na naszym blogu, natomiast jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem któregoś z systemów, zapraszamy do naszego sklepu w celu skonfigurowania nowej maszyny.