Serwer wirtualny na potrzeby Comarch EPR Optima

Serwer wirtualny na potrzeby Comarch ERP Optima

Jakie parametry należy brać pod uwagę przy wyborze serwera wirtualnego pod aplikację Comarch ERP Optima? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule opisując szereg parametrów i zależności, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego serwera.
Na wstępie zalecenia producenta

Producent oprogramowania zaleca następujące minimalne parametry sprzętowe i programowe:

– Procesor Intel/AMD o taktowaniu przynajmniej 2GHz,
– Pamięć RAM o pojemności 2GB,
– Dysk z minimalną wolną przestrzenią 5GB,
– System operacyjny Windows Server 2012, Windows Server 2012R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019,
– Zalecana minimalna rozdzielczość ekranu 1024×768,
– Baza danych Microsoft SQL Server 2012, 2014, 2016, 2017.

Zasadniczo wszystkie serwery wirtualne i dedykowane dostępne w sklepie internetowym NSIX Data Center spełniają podane minimalne wymagania. Niestety w rzeczywistości często okazuje się, że minimalne parametry nie umożliwiają płynnej pracy nawet dla jednej osoby.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wymagania samego systemu operacyjnego, na którym będzie działać oprogramowanie. Systemy operacyjne z każdym wydaniem wymagają coraz większej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej, ciężko oczekiwać płynnej i wydajnej pracy aplikacji, jeżeli sam system operacyjny ma niewystarczające zasoby do bezproblemowej pracy.

Systemy ERP wymagają przeważnie silników baz danych do gromadzenia i magazynowania danych. W przypadku aplikacji Comarch ERP Optima jest to Microsoft SQL Server. Wymaga to dodatkowych zasobów w postaci przestrzeni dyskowej, pamięci RAM a także procesora.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wydajność są zainstalowane i używane role w systemie Windows Server. Na przykład, jeżeli serwer ma pełnić dodatkowo rolę usługi IIS, usług terminalowych i kontrolera domeny Active Directory, może to spowodować wzrost obciążenia i spadek wydajności na serwerze.

Bardzo istotnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na komfort pracy jest czas odpowiedzi serwera, który zależny jest przede wszystkim od łącz internetowych i zasobów sprzętowych maszyny wirtualnej.

Warto zastanowić się nad wielkością i typem przestrzeni dyskowej. W NSIX domyślnie na naszych serwerach oferujemy Storage Hybrid SAS, który ma satysfakcjonujące parametry do większości zastosowań, jednocześnie zachowując relatywnie niską cenę. Dla rozwiązań, które wymagają bardzo szybkich dysków zalecamy Storage Performance All-Flash (SSD), przykładem takiego rozwiązania jest baza SQL.

Dla bardzo rozbudowanych środowisk, w których występuje domena Active Directory, bazy danych SQL, usługi terminalowe oraz bardzo duża ilość użytkowników zalecamy przeniesienie Microsoft SQL Server oraz systemu ERP na oddzielne serwery w celu zrównoważenia obciążenia.

Zabezpieczenia

Ostatnią kwestią jest sposób zarządzania maszyną wirtualną i jej bezpieczeństwo. W NSIX oferujemy dostęp do konsoli bezpośredniego zarządzania maszyną wirtualną. Z poziomu konsoli możliwe jest wykonywanie takich operacji jak punkty kontrolne, restartowanie, monitorowanie parametrów a także bezpośrednia praca na serwerze bez konieczności uruchamiania protokołów zdalnego dostępu (RDP, SSH, VNC). Bardzo często zdarza się, że serwery z systemami ERP udostępniane są publicznie, a właściwie publiczne są panele logowania bądź pulpity zdalne do ich systemów operacyjnych. Problem ten można w pewnym stopniu ograniczyć przy pomocy dedykowanej bądź zintegrowanej w systemie zapory sieciowej. Jednak taka konfiguracja może być problematyczna, jeżeli pracownicy pracują zdalnie i używają zmiennych adresów IP. Dlatego rekomendujemy dodatkowe zabezpieczenie w postaci sieci prywatnej (VPN) i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą certyfikatów VPN w formie usługi, zapewniających bezpieczne połączenie do zdalnego serwera.

Wybór serwera wirtualnego z oferty NSIX

Przykładowo, jeżeli na serwerze mają pracować dwie osoby jednocześnie i serwer wirtualny ma obsługiwać aplikację ERP oraz bazę danych Microsoft SQL Server, zalecamy wybrać plan VM01 Basic oferujący 2vCPU, 4GB RAM, przestrzeń dyskową 100 GiB SAS Hybrid i gigabitowy port sieciowy podłączony do Internetu. Z naszej analizy wynika, że nie ma różnicy w wyborze jaki zainstalowany zostanie system operacyjny (Windows Server 2012/2012R2/2016), wszystkie systemy operacyjne mieszczą się w ramach parametrów planu VM01 Basic.

Jeżeli na serwerze ma pracować od 2 do 10 pracowników, serwer ma obsługiwać aplikację ERP, bazę danych Microsoft SQL Server oraz usługi terminalowe zalecamy plan VM1,5 Standard oferujący 4vCPU, 8GB RAM, przestrzeń dyskową 100 GiB SAS Hybrid i gigabitowy port sieciowy podłączony do Internetu.

Gdy na serwerze ma pracować powyżej 10 pracowników i serwer ma obsługiwać wyżej wymienione aplikacje i usługi, zalecamy skorzystać z wyższych planów dostępnych w naszym sklepie zaczynając od VM02 Business.

Niezależnie od ilości użytkowników i usług na serwerze zapraszamy do kontaktowania się z nami przez formularz kontaktowy. Postaramy się doradzić i wybrać możliwie najlepszą ofertę.

W następnym artykule porównamy serwery wirtualne z dedykowanymi oraz wskażemy plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Natomiast już za dwa tygodnie wyjaśnimy w jaki sposób można zabezpieczyć serwery ERP przy pomocy usługi certyfikatów VPN lub dedykowanego serwera VPN.