Nowa wersja serwera pocztowego Zimbra

Serwer pocztowy Zimbra otrzymał nową aktualizację do wersji 10.0. Aktualizacja przynosi ze sobą jak zwykle poprawki w zakresie stabilności oprogramowania a także nowych interesujących funkcji.

Co dokładnie zmienia się w nowej wersji

Najważniejszą zmianą w nowej wersji Zimbra jest natywna obsługa protokołu ActiveSync który m.in. umożliwia serwerowi wysyłanie powiadomień o poczcie w trybie push, a nie jak w przypadku synchronizacji POP/IMAP gdzie dostępny jest jedynie fetch. Różnica pomiędzy jednym a drugim, to kiedy przychodzi wiadomość, serwer wysyła powiadomienie push do urządzenia użytkownika, a nie jak w przypadku fetch – pobierania wiadomości w określonych odstępach czasu. Z innych ciekawych funkcji ActiveSync, to opcja Autodiscover dzięki której użytkownik nie musi wpisywać szczegółów połączenia do serwera, co upodabnia ten serwer bardziej do usług takich jak np. Gmail czy Outlook, gdzie klient pobiera parametry połączenia z serwera automatycznie bez konieczności wpisywania ich przez użytkownika.

Dodatkowo w ramach ujednolicenia bazy kodu, programiści przenieśli część funkcjonalności modułów Zimbra Modules NG do podstawowego pakietu serwera. To niweluje konieczność instalacji i konfiguracji tychże modułów i jest dostępny dla wszystkich administratorów zaraz po zainstalowaniu aktualizacji. Oznacza to jednak, że podczas aktualizacji do wersji 10 należy zachować szczególną ostrożność jeżeli te moduły były używane wcześniej, ponieważ ich dane mogą zostać utracone co w efekcie może prowadzić do dużych problemów z dostępem do serwera.

Koniec wsparcia dla poprzednich wydań

Wraz z ogłoszeniem wydania nowej wersji Zimbry, zostały także przekazane informacje na temat zakończenia wsparcia dotychczasowo utrzymywanych wersji: 8.8.15 oraz 9.0.

Wersja 8.8.15 była wspierana do końca roku 2023, co oznacza że na moment pisania artykułu nie dostaje już żadnych nowych aktualizacji zabezpieczeń oraz funkcji, a to znacząco naraża ją na nieuprawnione przejęcie za pomocą nowo odkrytych metod ataku.

Jako że wersja 9.0 jest nadal szeroko używana przez wiele firm, wytwórca oprogramowania – Synacor, ogłosił że wsparcie tej wersji zostanie przedłużone do końca roku 2024. Po tym czasie, ona także przestanie otrzymywać nowe poprawki oprogramowania.

Co z wersją Open Source

Zimbra Open Source w wersji 8.8.15 była ostatnim wypuszczonym przez producenta darmowym oprogramowaniem nie wymagającym do działania licencji ani opłat. Wersja 9.0 została wydana jedynie w wersji płatnej – Network i w najnowszym wydaniu – 10.0 sytuacja pozostaje taka sama co oznacza, że wersja darmowa Open Source na ten moment nie jest w żaden sposób dostępna.

Czy warto aktualizować swój serwer?

Kiedy administratorzy podejmują decyzję o aktualizacji muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych jest bezpieczeństwo. W przypadku Zimbry w wersji 8.8.15, biorąc pod uwagę także incydenty bezpieczeństwa pozwalające na całkowite przejęcie serwera, decyzja o aktualizacji powinna być jak najszybsza aby w razie odkrycia nowej luki, nie zostać zaatakowanym.

Jeżeli na serwerze zainstalowana jest jednak wersja 9.0, poprawki będą wydawane do końca roku co daje czas na wybranie dogodnego czasu na podniesienie wersji. Jak już wspominaliśmy, w oprogramowaniu wcześniej znajdowane były poważne luki bezpieczeństwa, dlatego nie zalecamy korzystania z niego po zakończeniu okresu aktywnego wsparcia.

Jesteś zainteresowany aktualizacją?

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem aktualizacji ale potrzebujesz pomocy lub abyśmy to my ją za Ciebie zrobili, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://nsix.pl/kontakt/ w celu ustalenia szczegółów.