Ubuntu 24 LTS już w ofercie systemów operacyjnych

Ubuntu 24.04 LTS, o nazwie kodowej „Noble Numbat”, to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linuxa. Do nowej wersji przeniesiona zostaje stabilność działania z poprzedniej wersji – 22 LTS – a dodatkowo zaktualizowano pakiety systemowe w celu zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.

Nowe wersje pakietów w tej wersji systemu:

  • Jądro Linux w wersji 6.8
    Nowa wersja jądra Linux jak zwykle przynosi poprawki błędów oraz dalsze zwiększenie stabilności systemu. Dodatkowo nowa wersja natywnie obsługuje system plików bcachefs porównywany wydajnością oraz funkcjonalnościami z najlepszymi dostępnymi obecnie.
  • Nowe wersje środowisk uruchomieniowych oraz narzędzi deweloperskich
    W nowej wersji systemu, zaktualizowane zostały pakiety GCC, Python, OpenJDK czy Golang. Dodatkowo pakiet .NET został zaktualizowany do wersji 8.
  • Serwer Apache2 zaktualizowany do wersji 2.4.58

Usprawnienia w kwestiach bezpieczeństwa

  • W Ubuntu 24 została wprowadzona metoda nazywana przez producenta: „Ograniczenia nieuprzywilejowanych przestrzeni nazw użytkownika”. Nie pozwala ona pakietom instalowanym z AppArmor na uzyskiwanie większych uprawnień niż te które zostaną im przypisane.
  • TLS w wersji 1.0 oraz 1.1 oraz DTLS w wersji 1.0 zostają na siłę wyłączone i brak będzie od tej pory możliwości korzystania z starych protokołów.
  • Pakiet OpenSSH zmniejsza liczbę zależnych pakietów do jego działania, dzięki czemu zmniejsza się niebezpieczeństwo pojawienia się luk bezpieczeństwa.

Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowymi informacjami na temat nowej wersji zapraszamy do zapoznania się z oficjalnym dziennikiem zmian na stronie dewelopera. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z nowego systemu operacyjnego na serwerze wirtualnym, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.