Czy maszyna wirtualna od NSIX Data center to zwykły VPS?

Serwery dedykowane – same zalety czy również wady?

Dedykowane środowisko to nie tylko wydzielone zasoby i indywidualna konfiguracja, to również dodatkowe zabezpieczenia i wymagania, które musi spełnić administrator serwera. Jeżeli zastanawiasz się nad kupieniem serwera dedykowanego zalecamy analizę poniższych zalet i wad, które mogą pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Zalety serwerów dedykowanych

+ możliwość dobrania indywidualnych parametrów sprzętowych na etapie zamówienia,
+ możliwość własnej konfiguracji fizycznego sprzętu,
+ zdalny dostęp do IPMI (Dell iDRAC, HPE iLO, IBM IMM, Supermicro IPMI),
+ wydzielone zasoby sprzętowe,
+ wyższa wydajność w porównaniu do serwera wirtualnego przy odpowiednio mocnych parametrach,
+ możliwość uruchomienia wirtualizacji,
+ możliwość budowania własnych klastrów,
+ możliwość zmiany systemu operacyjnego.

Wady serwerów dedykowanych

– dużo wyższa cena w stosunku do serwera wirtualnego,
– konieczna znajomości konfiguracji fizycznego sprzętu,
– monitorowanie sprzętu we własnym zakresie,
– ograniczone możliwości rozbudowy serwera,
– niedostępność usługi w przypadku awarii serwera,
– w celu uzyskania redundancji konieczny jest dodatkowy serwer dedykowany,
– koszt licencji systemu operacyjnego, gdy dany system jest płatny,
brak kopii zapasowej.

Większe możliwości czy więcej problemów?

Serwer dedykowany będzie dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy wysokiej wydajności, wydzielonych zasobów oraz potrafimy zarządzać takim serwerem. Aby usługa w takiej formie była redundantna, konieczne jest dokupienie przynajmniej drugiego serwera. Istotne jest zorganizowanie we własnym zakresie narzędzi i przestrzeni dyskowej na kopie zapasowe. Dodatkowym obciążeniem finansowym mogą być licencje na systemy operacyjne. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dobrania indywidualnych podzespołów typu procesor z odpowiednią ilością rdzeni fizycznych i taktowaniem, karty sieciowe, macierze bądź pamięć RAM. Jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku tego typu serwerów możliwości rozbudowy są ograniczone z przyczyn technicznych, a biorąc pod uwagę, że na dzień dzisiejszy maszyny wirtualne mają parametry na bardzo zbliżonym poziomie, wybór serwera dedykowanego może być nieopłacalny lub zbyt problematyczny.

Jaka alternatywa?

Rozsądną alternatywą są serwery wirtualne w postaci maszyn wirtualnych, które są bezpieczniejsze, skalowalne, posiadają bezpłatne kopie zapasowe u niektórych dostawców, a także zazwyczaj w długim terminie są zdecydowanie tańsze i prostsze w obsłudze. Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o serwerach wirtualnych zapraszamy do przeczytania oddzielnego artykułu o zaletach i wadach tych serwerów.

Jeżeli potrzebujesz serwera dedykowanego o indywidualnych parametrach, klastra serwerów z usługą administracji lub porady jaki serwer wybrać, zapraszamy do kontaktowania się z nami przez formularz kontaktowy.