Serwer wirtualny alternatywą dla serwera dedykowanego

Serwer wirtualny alternatywą dla serwera dedykowanego

Z poprzedniego wpisu dowiedzieliśmy się o zaletach i wadach serwerów dedykowanych. Natomiast tym razem wyjaśnimy, dlaczego warto zainteresować się serwerami wirtualnymi a także czym kierować się przy wyborze odpowiedniego serwera.

Wirtualizacja, przyszłość czy teraźniejszość?

W dzisiejszej dobie wirtualizacja jest wszechobecna, używana przez całe środowisko IT niemalże w każdej dziedzinie. Nie ma w tym stwierdzeniu niczego nadzwyczajnego, ponieważ żadna inna technologia lub rozwiązanie programowe nie daje tylu możliwości oraz elastyczności w zarządzniu, co wirtualizacja serwerów i szerzej patrząc całych zasobów IT. Na obecną chwilę wirtualizuje się nie tylko systemy operacyjne, ale także wszelkiego rodzaju aplikacje a nawet sprzęt sieciowy, dlatego naszym zdaniem warto zainteresować się usługą w takiej formie.

Zalety serwerów wirtualnych

– niższa cena w stosunku do serwerów dedykowanych,
– skalowalność,
– sieci prywatne (private vlan),
– migawki, czyli punkty kontrolne (checkpoint, snapshot),
– zdalny dostęp do systemu operacyjnego z poziomu konsoli,
kopia zapasowa,
– pełne zarządzanie serwerem z poziomu strony www,
– redundancja w przypadku awarii hypervisora,
– niższy koszt licencji za system operacyjny,
– możliwość wirtualizacji routerów np. Mikrotik CHR,
– możliwość podłączenia urządzeń USB np. fizycznego klucza HASP,
– możliwość uzyskania parametrów zbliżonych do serwerów dedykowanych,
– możliwość zmiany niektórych parametrów w locie, bez konieczności wyłączania maszyny.

Wady serwerów wirtualnych

– brak dostępu do hypervisora,
– brak możliwości uruchomienia wirtualizacji zagnieżdżonej (nested virtualization) na serwerze wirtualnym,
– współdzielenie zasobów sprzętowych z innymi instancjami serwerowymi,
– wybór parametrów sprzętowych wyłącznie z dostępnych w ofercie danego centrum danych.

Co sprawdzić przed zakupem?

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy sprawdzić przed dokonaniem zakupu to możliwość rozbudowy oraz jakie maksymalne zasoby mogą być przydzielone dla samej maszyny wirtualnej.

Drugim aspektem są kopie zapasowe, które pełnią kluczową rolę w bezpieczeństwie naszego serwera. Warto zweryfikować u dostawcy czy kopie zapasowe są dostępne w ramach usługi, jak długo przechowuje dane i jakie są możliwości ich odzyskiwania. Część dostawców nie oferuje kopii zapasowych bądź przechowuje kopie tylko dla własnego użytku, uniemożliwiając użytkownikowi przywrócenie kopii np. z dnia poprzedniego.

Jeżeli planujemy większą ilość serwerów wirtualnych dobrze jest upewnić się, czy będzie możliwość połączenia tych serwerów w odizolowanej sieci prywatnej. Takie rozwiązanie jest istotne z perspektywy bezpieczeństwa serwerów, przy okazji redukując ilość ruchu na publicznych interfejsach sieciowych.

Punkty kontrolne to funkcjonalność, która niejednokrotnie uratowała wielu administratorów, Umożliwia utworzenie migawki serwera (zapis aktualnego stanu serwera), a następnie powrócenie do danego punktu kontrolnego (momentu w czasie) w dowolnej chwili. Załóżmy hipotetyczną sytuację, wdrażamy nową aktualizację systemową, po której system przestał się uruchamiać. Jeżeli jest to serwer produkcyjny to możliwe są zasadniczo dwie opcje, pierwsza to przywrócenie kopii zapasowej o ile centrum danych oferuje taką usługę, druga to próba naprawienia systemu operacyjnego. W przypadku gdybyśmy posiadali punkt kontrolny zrobiony chwilę przed instalacją aktualizacji, możliwe byłoby przywrócenie serwera do stanu sprzed awarii.

Aplikacje, które wymagają kluczy sprzętowych (USB HASP) przeważnie instalowane są na serwerach dedykowanych, ponieważ to właśnie na nich możliwe jest podłączenie fizycznego klucza do portu USB. Część dostawców umożliwia podłączenie klucza HASP do maszyny wirtualnej w formie usługi, konieczne wtedy jest dostarczenie własnego klucza USB do centrum danych.
Redundancja, to pojęcie zapewniające nam spokój w przypadku, jeżeli ulegnie awarii fizyczna maszyna, na której znajduje się serwer wirtualny. Przed decyzją sprawdź, czy dostawca posiada zapasowy sprzęt oraz jak szybko serwer będzie dostępny po wystąpieniu awarii sprzętowej.

W jaki sposób można zarządzać maszyną wirtualną? Czy centrum danych lub dostawca usługi oferuje dostęp do maszyny z poziomu dedykowanych aplikacji lub z poziomu strony www? Zdalna konsola oferowana przez niektórych dostawców usług wielokrotnie pomogła w sytuacjach, gdy na przykład utracimy zdalny dostęp do maszyny przez SSH/RDP/VNC.

Podsumowanie

Oferowane serwery wirtualne na dzień dzisiejszy w większości przypadków nie odbiegają parametrami od serwerów dedykowanych. Często mają możliwość nieograniczonego skalowania, a także posiadają narzędzia do zdalnego zarządzania porównywalnego do IPMI. Taka forma usługi umożliwia wybranie przykładowo budżetowego planu VM charakteryzującego się małym zasobami i jednocześnie niewielkimi kosztami. W sytuacji gdy zacznie nam brakować zasobów, możliwe jest płynne przejście w każdej chwili na wyższy i mocniejszy plan. Kolejnym plusem jest bezpieczeństwo, serwery wirtualne często posiadają kopie zapasowe w ramach usługi a sprzęt na którym pracuje maszyna wirtualna, serwisowany jest przez dostawcę usługi lub centrum danych.

Jeżeli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy przy wyborze serwera wirtualnego zapraszamy do kontaktu z nami przez formularz kontaktowy.