Możliwości i obsługa serwera dedykowanego

dell-emc

Serwer dedykowany to fizyczna, specjalistyczna maszyna, w obrębie której można uruchomić dowolne środowisko wirtualizacji. Jest on oddzielnym urządzeniem przeznaczonym dla jednego konkretnego usługobiorcy. Całe zasoby sprzętowe są do dyspozycji osoby zarządzającej serwerem.

Rozbudowany zdalny dostęp

Każdy producent serwerów umożliwia dostęp do dedykowanego interfejsu pozwalającego na zarządzanie serwerem tzw. IPMI. Dzięki temu nawet po mimo braku zainstalowanego systemu operacyjnego administrator jest w stanie nawiązać połączenie   z serwerem jak i sprawdzić stan jego podzespołów w sposób zdalny. Nie wymaga to fizycznego kontaktu pracownika z urządzeniem.

Stałość parametrów

Serwer dedykowany ze swojej natury jest fizycznie odseparowany od innych klientów, jego zasoby są w całości przeznaczone na potrzeby jednego usługobiorcy, a ich wartości są bardzo dokładnie znane i gwarantowane. Są one skonfigurowane tak aby spełniały wymagania jakie stawia przed nim konkretny klient. Pozwala to na większą elastyczność w dostosowaniu parametrów pod dane zadania. 

Wirtualizacja

Serwery dedykowane pozwalają na tworzenie maszyn wirtualnych i dostosowanie ich parametrów do własnych potrzeb. Umożliwia to lepsze wykorzystanie dostępnej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej. Ponadto pozwala odseparować od siebie dane usługi, co w przypadku awarii jednej z nich minimalizuje szansę na zakłócenie pracy pozostałych. 

Lokalizacja serwera

Jeśli jesteśmy zdecydowani na wykorzystanie serwera dedykowanego pozostaje podjęcie decyzji w jaki sposób zadbamy o jego sprawne funkcjonowanie i obsługę. Wiele osób zastanawia się nad posiadaniem własnego serwera w siedzibie firmy, umieszczeniem go w centrum danych czyli tzw. kolokacje lub wynajęciem serwera. Z tych trzech opcji najbardziej optymalną opcją jest wynajęcie sprzętu o dostosowanych parametrach.

Zdarza się, że lokalizacja budynku lub pomieszczenia firmy, w którym znajdować ma się serwer nie pozwala na zapewnienie łącza o odpowiednich parametrach umożliwiających komfortową pracę przez pracowników korzystających z zasobów serwera lub na sprawny dostęp do danych usług przez klientów. Ważne jest też zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia już na poziomie sieci tak aby uniemożliwić dostęp do danych osobom nieupoważnionym.

Zastosowanie serwerów dedykowanych wymaga również dostarczenia optymalnych warunków dla ich pracy. Potrzebne jest nie tylko wydzielone, odseparowane pomieszczenie, ale również system klimatyzacji. Czuwa on nad utrzymaniem odpowiedniej temperatury chroniąc sprzęt przed przegrzaniem. 

Oprócz odpowiedniej temperatury należy zadbać też o zasilanie awaryjne. Wyposażenie serwera o dodatkowe opcje zasilania jak i rezerwowe podtrzymanie pracy minimalizuje ryzyko uszkodzenia danych znajdujących się na serwerze w wyniku nieplanowanego i niekontrolowanego przerwania pracy.

Najlepsze rozwiązanie

Powyższe czynniki jest w stanie zapewnić kolokacja serwera jednakże posiada ona kilka wad.

Fizyczna obsługa takiego serwera jest znacznie utrudniona. W przypadku uszkodzenia jednego z podzespołów osoba odpowiedzialna zmuszona jest samodzielnie dokonać diagnozy i ewentualnej wymiany. Pochłania to znaczące ilości czasu na sam dojazd a nie raz, z racji dużej odległości, jest nawet nie możliwe. Dodatkowo koszty zakupu sprzętu, oprogramowania, kolokacji i własnej fizycznej obsługi serwera mogą być niezwykle wysokie.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest w takim wypadku wynajęcie serwera. Oprócz posiadania zalet sprzętu fizycznego jak i kolokacji zapewnione zostaje wsparcie od strony dostawcy. Wszelkie operacje wymagające fizycznej ingerencji są wykonywane od razu przez wykwalifikowanych pracowników. Pozwala to skrócić czas jaki jest potrzebny do ponownego uruchomienia serwera. 

Dodatkowym czynnikiem, o ile nie najważniejszym, jest redukcja kosztów. Ciągły rozwój nowych technologi i oprogramowania powoduje wzrost dostępnej i wymaganej mocy obliczeniowej. Wynajmowanie serwera przez określony czas pozwala w dłuższej perspektywie na zmianę sprzętu na nowszy bez obciążania firmy jednym dużym i nagłym wydatkiem. Umożliwia to stała comiesięczna opłata. Jest ona znacznie mniejsza niż koszt zakupu serwera, a w perspektywie czasu, może okazać się tańsza.

Gdzie sprawdzi się serwer dedykowany?

Serwer dedykowany będzie dobrym rozwiązaniem gdy zadania do jakich zostanie przeznaczony potrzebują wysokiej wydajności oraz wydzielonych zasobów. Obsługa jednakże wymaga posiadania większej wiedzy z zakresu administracji. Odpowiednie dostosowanie i zabezpieczenie serwera wymaga większej pracy niż  serwera wirtualnego jednakże w  przypadku porównywalnych parametrów, może przynieść większą wydajność.

Jeśli szukasz możliwości wynajęcia serwera dedykowanego zachęcamy do sprawdzenia oferty serwów dedykowanych dostępnej w naszym sklepie. Oprócz dostępnych wariantów jesteśmy w stanie dostarczyć sprzęt pod konkretne wymagania.W przypadku dodatkowych zachęcamy do kontaktu za pomocą formularza kontaktowego.