W dniu 03/08/2023 zostało opublikowane oprogramowanie Zimbra z numerem 10. Zmiany w najnowszej odsłonie obejmują między innymi nowe funkcje dostępne w panelu administratora, funkcje czatu oraz wideo a także pojawiła się możliwość edycji dokumentów w przeglądarce.

Nowe funkcje czatu i wideo

Zimbra 10 wprowadza do swojego oprogramowania nowe funkcje czatu i wideo. Do tej pory Zimbra udostępniała same funkcje czatu w formie rozszerzenia, jednak od teraz są one dostępne natywnie w oprogramowaniu. Zmiany te zbliżają poziom funkcjonalności do innych istniejących już rozwiązań jak np. Microsoft Teams.

Z nowości warto wymienić:

  • dodanie możliwości udostępniania ekranu w wideokonferencjach,
  • czaty grupowe,
  • szybkie połączenia wideo.

Dzięki tym funkcjom oprogramowanie Zimbra jest świetną alternatywą dla konkurencyjnych rozwiązań, oferując w pełni funkcjonalną platformę do współpracy dla wielu osób.

Nowe ustawienia administracyjne

Firma Synacor zdecydowała o przeniesieniu poniższych modułów z rozszerzenia zimbra-modules-ng, bezpośrednio do wydania Zimbra 10 w formie natywnych funkcjonalności, które nie wymagają dodatkowej instalacji:

  • zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM), pozwalające na zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu administrator poczty może ustalić jakie funkcje telefonu mogą być używane.
  • zarządzanie magazynami zewnętrznymi (dotychczas znane jako HSM), pozwala on administratorom na przechowywanie danych na zewnętrznych usługach przechowywania danych, jak np. Amazon S3, Ceph, NetApp StorageGrid.
  • delegowanie administratorów, pozwala na utworzenie nowego konta administratora, który może zarządzać tylko i wyłączenie wybranymi podczas tworzenia domenami oraz w określonym zakresie.
  • zaawansowane kopie zapasowe, dzięki nim możliwe jest ustalenie szczegółowego grafika tworzenia kopii pełnych oraz inkrementalnych. Dodatkowo funkcjonalność ta pozwala w razie problemu przywrócić konto objęte kopią, do dowolnego punktu w czasie w razie jakichkolwiek problemów.

Edycja dokumentów

Od wersji 10, oprogramowanie Zimbra posiada możliwość doinstalowania funkcjonalności serwera OnlyOffice, który pozwala jednocześnie wielu użytkownikom pracować na tym samym pliku. Oprogramowanie to obsługuje większość popularnych formatów plików np: Word – docx, Excel – xlsx, PowerPoint – pptx itp.. W przypadku starszych formatów możliwe jest uruchomienie dokumentów w aplikacji OnlyOffice w trybie tylko do odczytu. Dzięki temu praca grupowa oraz edycja dokumentów podnoszą zakres możliwości serwera.

Koniec wsparcia starszych wersji – 8.8.15 oraz 9.0

Wraz z ogłoszeniem Zimbry w wersji 10, producent opublikował informację o zakończeniu wsparcia dla wersji 8.8.15 oraz 9.0.

Dla wersji 8.8.15 koniec wsparcia (EOL) ogłoszony został na 31 grudnia 2023r.

Dla wersji 9.0 koniec wsparcia (EOL) ogłoszony został na 31 grudnia 2024r.

W związku z powyższym, producent zaprzestaje udostępnianie Zimbry w bezpłatnej wersji, która do tej pory dostępna była jako Open Source Edition (OSE) a jej ostatnia dostępna wersja to 8.8.15.

Dla wersji 9.0 rekomendujemy aktualizację w możliwie najszybszym terminie, biorąc pod uwagę zbliżający się czas zakończenia wsparcia technicznego i możliwość wyłączenia przez producenta repozytoriów pakietów dla starej wersji. Po wyłączeniu takiego repozytorium, aktualizacja do najnowszej wersji może być znacząco utrudniona.

Podsumowanie

Oprogramowanie serwera pocztowego Zimbra jest cały czas rozwijane, co gwarantuje dostęp do bezpiecznego i funkcjonalnego narzędzia do pracy grupowej, dlatego utrzymywanie oprogramowania w najnowszej wersji jest bardzo ważne. Dodatkowo za każdym razem zwracamy uwagę aby serwery dostępne z sieci publicznej utrzymywać w jak najnowszej wersji. Pozwala to na uchronienie się od niepożądanych błędów czy potencjalnych ataków.

Jako że zawsze zalecamy korzystanie tylko z oprogramowania które posiada aktywne wsparcie techniczne, w tym przypadku nie może być inaczej. Jak wiadomo, w różnego rodzaju oprogramowaniu znajdowane są błędy związane z bezpieczeństwem czy funkcjonalnością. Kiedy takie oprogramowanie nie posiada aktywnego wsparcia technicznego producenta, naprawa takiego błędu może być niemożliwa i grozić nawet nieuprawnionym przejęciem serwera.

Jeżeli są Państwo zainteresowani aktualizacją Zimbry bądź licencjonowaniem zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą serwerów wirtualnych oraz artykułów technicznych związanych z produktem Zimbra.