Gdy mamy już dostęp do zainstalowanego kontrolera UniFi którym będziemy zarządzać naszą siecią Wi-Fi, możemy przystąpić do jego konfiguracji wchodząc w menu ustawień.

W ustawieniach WiFi możemy zarządzać naszymi sieciami bezprzewodowymi lub tworzyć sieci gościa.

Ustawienia konkretnej sieci bezprzewodowej pozwalają nam na:
-zmianę nazwy sieci, hasła
-włączenie/wyłączenie rozgłaszania
-ustalenie na których częstotliwościach ma operować (2,4/5 GHz)
-ustalenie grup punktów dostępowych dla których dany profil ma być aktywny
-zmianę ustawień bezpieczeństwa
-ustalenie grafików według których punkty dostępowe mają działać

Kolejna zakładka to „Networks”

Z tego poziomu możemy ustalić jaka adresacja będzie dostępna na naszych urządzeniach. Ponadto możemy skonfigurować podsieci VLAN, zmieniać właściwości sieci przewodowej podpiętych do kontrolera oraz przez niego zarządzanych. Po dwukrotnym kliknięciu w daną sieć, otwiera nam się okno w którym możemy zarządzać siecią którą wybraliśmy.

Na początku dostajemy podstawowe możliwości konfiguracji takie jak włączenie bądź wyłączenie sieci czy zmiana jej nazwy. Ponad to mamy także możliwość zmiany innych parametrów takich jak dodanie dostępu VPN (wymagane do tego jest posiadanie urządzenia UniFi USG albo UDM), ustawienie tagu VLAN dla danej sieci, zakresu adresów oraz innych ustawień związanych z serwerem DHCP.

Kolejna zakładka to „Internet”. Opcje jego konfiguracji pojawiają się nam w momencie kiedy mamy w naszej sieci router lub firewall UniFi USG bądź UDM. Dostajemy w tej zakładce możliwości konfiguracji interfejsów WAN, konfiguracji równoważenie obciążenia oraz innych ustawień związanych z dostępem do internetu.

Podobnie jak w zakładce powyżej, „Traffic and Security” wymaga routera bądź firewalla UniFi. Pozwala nam to na ustawienie gotowego poziomu zabezpieczeń bądź dostosowanie go do własnych potrzeb.

Zakładka „Notifications” pozwala nam na utworzenie własnych powiadomień odnośnie działania naszej sieci. Domyślnie mamy dostęp do ogólnych powiadomień odnośnie naszej sieci.

Mamy do wyboru 2 poziomy powiadomień: domyślny albo własny.

Domyślny poziom wysyła nam tylko powiadomienia o krytycznych błędach takich jak np. brak dostępności urządzeń, dostępność aktualizacji. Powiadomienia te wysyłane są w trybie push na telefony komórkowe które są podpięte do danego kontrolera przez aplikację mobilną.

W poziomie własnym możemy ustalić między innymi wysyłanie maili z powiadomieniami, możemy wysyłać powiadomienia o większej ilości zdarzeń niż domyślnie. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad naszą siecią oraz zawsze wiemy o wszelkich problemach z nią związanych.

Dalej, zakładka „Advanced Features” pozwala nam na konfigurację dodatkowych ustawień urządzeń w naszej sieci.

Dostajemy tutaj możliwość włączenia WiFi AI (automatyczne skanowanie otoczenia i zmiana kanałów w celu uniknięcia zakłóceń), ustawienie profili portów switcha (ustawienie tagowania VLAN, trybu PoE, autoryzacji 802.1X), skonfigurowanie limitów prędkości, ustawienie serwera RADIUS.
Ponadto mamy możliwość dodatkowej konfiguracji naszej bramy internetowej.

Dostępne tutaj mamy możliwości takie jak: przekierowanie portów, ustawienie statycznych tras, dynamicznego DNS, dodanie opcji DHCP, czy ustawienie SNMP dla monitorowania urządzeń.

Ostatnia zakładka to „System”.

W niej dostajemy możliwości konfiguracji takich parametrów jak np. Nazwa kontrolera, kraj, język, strefa czasowa. Poza podstawowymi opcjami konfiguracji możemy ustawić automatyczną aktualizację urządzeń, utworzenie backupu naszego kontrolera czy dodanie nowych administratorów.

Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem gotowej maszyny wirtualnej dla kontrolera UniFi oraz usługę jego instalacji zapraszamy do naszego sklepu gdzie taki element jest dostępny. W razie dodatkowych pytań zapraszamy także do kontaktu przez formularz kontaktowy do którego odnośnik znajduje się u dołu strony.