Kiedy postanowimy zakupić do swojej firmy nowe urządzenia firmy UniFi, potrzebujemy także do ich zarządzania kontrolera. Jest to aplikacja działająca z systemami Linux Debian oraz Ubuntu, Windows tudzież MacOS. Dzięki niej w łatwy sposób możemy adoptować i konfigurować urządzenia takie jak Acces Pointy, routery, switche, itp.
W moim przypadku pokażę w jaki sposób zainstalować kontroler w systemie Linux Ubuntu 20.04.

Przed instalacja jakiegokolwiek oprogramowania w systemach rodziny Linux warto w pierwszej kolejności zaktualizować nasz system

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

A następnie pobieramy nasz pakiet instalacyjny najnowszej wersji kontrolera dla naszego systemu operacyjnego.

wget https://dl.ui.com/unifi/6.5.55/unifi_sysvinit_all.deb

Kolejnym krokiem będzie instalacja środowiska uruchomieniowego Java a następnie instalacja lokalnego pakietu UniFi wraz z jego zależnościami.

sudo apt-get install openjdk-8-jdk
sudo apt-get install /sciezka/do/pliku/instalacyjengo.deb -f

Po poprawnej instalacji możemy przejść na stronę w przeglądarce na której przeprowadzimy konfigurację naszego kontrolera. Aby to zrobić w pasku adresu wpisujemy https://(Adres_IP_lub_nazwa_hosta_kontrolera):8443

Zaraz po otwarciu ukazuje się nam ekran powitalny gdzie możemy ustalić nazwę dla naszego kontrolera

Na następnej stronie mamy możliwość zalogowania się przez nasze konto Ubiquiti, jednak jeżeli nie chcemy tego robić dostajemy drugą opcję po kliknięciu przycisku przejścia do ustawienia zaawansowanego

Gdy wybieramy opcję zaawansowane, dostajemy możliwość utworzenia lokalnego konta administratora, możemy także wybrać czy chcemy włączyć zdalny dostęp bez potrzeby logowania się bezpośrednio do kontrolera.

Kolejnym krokiem jest wybranie opcji które chcemy uruchomić na naszym kontrolerze. Są to: automatyczna optymalizacja sieci oraz automatyczna kopia zapasowa.

Na następnym ekranie mamy opcję dodania naszych urządzeń które już zostały wpięte do sieci. Możemy także pominąć ten krok i skonfigurować je później.

Następnym co możemy skonfigurować jest sieć Wi-Fi. W tym konfiguratorze nadajemy jej nazwę, a także ustawiamy hasło i wybieramy czy ma być ona taka sama dla pasma 2,4 oraz 5 GHz. Dany krok także możemy pominąć jeżeli chcemy to skonfigurować w późniejszym czasie.

W ostatnim kroku dostajemy podsumowanie tego co ustawiliśmy do tej pory. Możemy tutaj także zmienić nasz region aby dostosować do niego pasma sieci bezprzewodowej.

Po kliknięciu przycisku zakończ konfiguracja zostaje zapisana i zostajemy przekierowani do panelu głównego kontrolera UniFi