Praca zdalna na serwerach w centrum danych – home office

W dobie nieustannie zmieniającego się otoczenia rynkowego, w tym zwłaszcza oczekiwań klientów oraz swoich pracowników, organizacje stają przed koniecznością zaimplementowania odpowiednich rozwiązań do elastycznej pracy. W coraz większej ilości branż firmy chcąc działać efektywnie zapewniają swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej (ang. Home Office), organizują spotkania biznesowe w formie wideokonferencji (ang. Video Meeting), a także przechowują kluczowe dane przedsiębiorstwa w Centrum Danych na specjalnie do tego przygotowanych serwerach typu ERP, CRM, BI, VOIP, EDI. Wszystkie te aktywności łączy jedna zależność: zapewnienie wszystkim zainteresowanym możliwości współpracy niezależnie od miejsca przebywania każdego z nich.

Utworzenie środowiska pracy grupowej, czy też zdalnego dostępu do danych firmowych, jest działaniem stosunkowo prostym i szybkim, pod warunkiem zastosowania się do podstawowych zasad. Przede wszystkim, każdy serwer z którego korzysta wiele osób w różnych lokalizacjach musi być szybki, czyli zapewniać stabilne łącze do sieci Internet o wysokiej przepustowości. Istnieje wiele przypadków, gdzie zaniechanie tej zasady powodowało m.in. bardzo niską jakość połączenia wideo, powolne ładowanie się programów firmowych, bądź bardzo niską jakość połączenia zdalnego z pulpitem systemu Microsoft Windows Server (ang. Remote Desktop Services – RDS). Stąd też zwracamy uwagę na ten czynnik jako jeden z najważniejszych: każdy serwer do zdalnej pracy powinien mieć zapewniony dostęp do sieci Internet poprzez Centrum Danych wysokiej jakości posiadających łącza internetowe klasy enterprise z bezpośrednim wpięciem do Punktów Wymiany Ruchu z innymi operatorami (ISP). Ponadto, Centrum Danych powinno oferować usługę szybkiego wdrożenia serwera wirtualnej sieci prywatnej, tzw. VPN (ang. Virtual Private Network). Przy jego użyciu wszyscy użytkownicy mogą jednocześnie korzystać z zasobów firmy dokładnie w taki sam sposób jak gdyby znajdowali się w budynku firmy będąc podłączonym do lokalnej sieci. Nieocenioną wartością Centrum Danych jest oferowanie serwera VPN o wysokiej przepustowości, a także pomoc w jego konfiguracji.

Drugi warunek dotyczy szeroko pojętej wydajności i skalowalności serwera, który nawet podczas nagłego wzrostu ruchu, ilości podłączonych użytkowników, czy też wielkości przesyłanych danych, musi pozostawać dostępny 24/7/365 i być przyjemny w użytkowaniu. Oznacza to, iż każdorazowo wybierając konfigurację poszczególnego serwera organizacje powinny brać pod uwagę nie tylko podstawowe wymagania takie jak ilość rdzeni procesora, pamięci RAM, lub pojemności przestrzeni dyskowej, ale i również zdolność Centrum Danych do zwiększenia zasobów, w miarę zapotrzebowania. Cechą tą odznaczają się wyłącznie Centra Danych najwyższej jakości. Do tego grona niewątpliwie zalicza się NSIX Data Center, które od wielu lat prowadzi własne badania nad optymalizacją zasobów serwerowych dla swoich Klientów oferując produkt Maszyn Wirtualnych o wysokiej dostępności z możliwością dowolnej zmiany zasobów, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu Klient w gorącym okresie w swojej branży np. przesyłania sprawozdań finansowych (księgowość), sezonowych promocji jak Black Friday i promocje bożonarodzeniowe (sklepy internetowe), wysyłki znacznej ilości e-maili typu newsletter (marketing), uruchamiania nowej linii produkcyjnej (przemysł) oraz wielu innych może ze spokojem skupić się na tych zadaniach nie martwiąc się o jakość zdalnego połączenia. NSIX Data Center w porozumieniu z Klientem może dynamicznie dostosować serwer tak, aby nigdy nie zabrakło odpowiedniej ilości CPU, RAM, lub Storage. Dysponujemy również nieograniczoną ilością licencji dostępowych do systemów np. CAL (ang. Client Access License) dla Microsoft Windows Server, lub Microsoft SQL Server, często potrzebnych w różnym stopniu. Oferta ta nabiera szczególnego znaczenia w czasach kryzysowych takich jak trwająca obecnie pandemia koronawirusa Sars-CoV-2, który wymusił na wielu organizacjach jednoczesną pracę zdalną od kilku do kilku tysięcy pracowników w obliczu zagrożenia chorobą COVID-19. Zastosowana przez poszczególne kraje świata kwarantanna wymogła na firmach stworzenie niemal natychmiastowo środowiska do pracy zdalnej z niemal dowolnego miejsca na świecie. Pracownicy w obliczu braku możliwości powrotu do domów z zagranicy, czy chociażby oddelegowani do pracy z domu w celach prewencyjnych, muszą mieć nieprzerwany i szybki dostęp do programów firmowych, plików wewnętrznych oraz powinni mieć możliwość rozmowy audio/wideo. Wszystkie z wyżej wymienionych aspektów w sposób szybki i sprawny może zapewnić tylko Centrum Danych z dużym zapasem mocy obliczeniowej oraz specjalistów gotowych pomóc każdemu Klientowi w konfiguracji.

To właśnie trzeci warunek konieczny do spełnienia dla firm chcących wdrożyć elastyczne środowisko pracy. Okazuje się, iż często niewystarczającym wyznacznikiem powodzenia takiego projektu jest sama wydajność serwerów oraz szybkość łącza internetowego, ale przede wszystkim umiejętność odpowiedniej konfiguracji i reagowania w sytuacjach podbramkowych. W NSIX Data Center mają Państwo do dyspozycji zespół wsparcia o każdej porze dnia i nocy 24/7/365 z gwarantowanym, błyskawicznym czasem reakcji, zawsze zawartym w cenie serwerów. W obliczu kryzysów jest to czynnik niezwykle ważny, gdyż postawienie nowego, lub zmodernizowanego środowiska musi być wykonane natychmiastowo. Doskonale rozumiemy również, że nie każdy problem można rozwiązać samodzielnie. W związku z tym oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne dla użytkowników naszych usług. Dzięki Premier Support NSIX użytkownik ma do dyspozycji w pełni zintegrowaną asystę techniczną na najwyższym poziomie. Wybierając dodatkowy poziom wsparcia mają Państwo gwarancję odpowiedniego skonfigurowania środowiska VPN, RDP, ERP, CRM, VOIP, EDI oraz wielu innych już w kilka godzin od pierwszego kontaktu!

Na podstawie powyższych zasad oraz wynikających z nich rozwiązań można dojść do wniosku, że stworzenie środowiska pracy zdalnej oraz postawienie zdalnych serwerów aplikacyjnych to proces konieczny, ale niekoniecznie skomplikowany. Wybierając odpowiedniego Partnera w projektowaniu firmowych rozwiązań informatycznych mogą Państwo oszczędzić nie tylko zasoby pieniężne, ale przede wszystkim ludzkie i czasowe. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w związku z koniecznością wdrożenia środowiska serwerów wirtualnych, dedykowanych lub klastrów oferując bezpłatny audyt Państwa potrzeb i zaprojektowanie nowej infrastruktury informatycznej.