FreeNAS czyli serwer NAS z dużymi możliwościami

W celu łatwiejszego oraz bezpieczniejszego magazynowania i udostępniania danych bardzo często wykorzystywany jest serwer NAS (Network-Attached Storage). NAS umożliwia podłączenie zasobów dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. System FreeNAS pozwala w łatwy i przystępny sposób utworzyć tego typu serwer dla własnych potrzeb.

Co to jest FreeNAS?

FreeNAS jest to system oparty o rozwiązanie FreeBSD oraz wykorzystujący licencję typu Open Source. Umożliwia to zastosowanie jego możliwości w celach komercyjnych bez ponoszenia dodatkowych opłat licencyjnych. System umożliwia udostępnienie zasobów za pomocą protokołu CIFS dla systemów Windows, NFS dla użytkowników systemów typu Linux oraz AFR dla Mac OS X. 

System plików wykorzystywany do przechowywania danych to ZFS. Udostępnia on wiele zaawansowanych funkcji typu integralność danych, snapshoty plików, replikacja oraz obsługę dysków samoszyfrujących (SED). Dzięki temu bezpieczeństwo danych oraz szybkość wykonywania operacji na plikach stoją na najwyższym poziomie. Dodatkowo w przypadku niepowodzenia procesu aktualizacji systemu istnieje możliwość jego łatwego przywrócenia.

Wykorzystanie interfejsu web znacznie ułatwia wykonywanie czynności administracyjnych. Od konfiguracji pamięci masowej, przez udostępnianie zasobów jak i zarządzanie użytkownikami po aktualizację systemu można wykonywać bez obaw. Jednak, jeśli wymagany jest dostęp do konsoli administracyjnej wystarczy jedno kliknięcie w interfejsie graficznym lub wykorzystanie wbudowanego serwera SSH. 

Rozbudowane możliwości systemu FreeNAS umożliwiają nie tylko na udostępnianie zasobów, ale również na konfigurację w pełni działających rozwiązań chmurowych pokroju NextCloud oraz OwnCloud. Pozwalają one na dostęp do posiadanych danych z każdego miejsca na Ziemi. Więcej informacji o usłudze NextCloud można znaleźć w tym wpisie.

Dodatkowe funkcje

Obsługa wtyczek umożliwia łatwe dodanie nowych opcji. Od integracji z systemami tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi po narzędzia wykorzystywane w tworzeniu oprogramowania. Każdy z dodatków jest instalowany w odseparowanej przestrzeni systemu. Dzięki temu dostęp do zasobów serwera jest ograniczony do minimum co pozwala zachować wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Jeśli chcesz przechowywać dane w bezpiecznym miejscu oraz mieć do nich szybki i łatwy dostęp zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą serwerów opartych o rozwiązanie FreeNAS. W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego.