Serwer Nextcloud

W ofercie naszego sklepu znaleźć można ofertę Prywatnej firmowej chmury Nextcloud. Oprogramowanie jest oparte o licencję Open Source, oznacza to że jest ono w pełni darmowe jak i może być modyfikowane bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Idealnie nadaje się do wykorzystania w każdej firmie, od początkującego biznesu po liderów w swojej branży.

Funkcje Nextcloud

Podstawowym zadaniem tego oprogramowania jest dostęp do plików z każdego miejsca, z którego można nawiązać połączenie internetowe  zarówno z wykorzystaniem komputera jak i telefonu z systemem Android lub iOS. Oprócz dedykowanych aplikacji istnieje możliwość dostępu do zapisanych danych za pomocą interfejsu web. W tym celu wystarczy wpisać adres serwera Nextcloud w pasku adresu przeglądarki internetowej. 

Oprócz dostępu do plików istnieje możliwość ich współdzielenia z innymi pracownikami. Jeśli zależy nam aby określone osoby miały stały dostęp do wydzielonych zasobów wystarczy że zostanie utworzone dla nich konto w systemie Nextcloud. Każdy użytkownik może udzielić dostępu do swoich plików innej osobie z zezwoleniem na dalsze udostępnianie, edycję bądź usuwanie. Dodatkowo istnieje możliwość udostępnienia plików i folderów osobą nie posiadającym konta w systemie. Dostęp do takich zasobów może zostać ograniczony poprzez zastosowanie hasła jak i ustawienie czasu po jakim dane nie będą już współdzielone.

Nextcloud posiada funkcję kosza. Oznacza to że w przypadku usunięcia plików istnieje możliwość ich łatwego przywrócenia. Po wybraniu opcji „Usuń” w pierwszej kolejności pliki są przenoszone do zakładki o nazwie „Kosz”. Wszytko to co do niej trafi zostaje przeznaczone do usunięcia. Czas jaki ma właściciel konta na przywrócenie zasobu to 30 dni liczone od daty przeznaczenia do usunięcia.

System pozwala wygodnie zarządzać użytkownikami. Z poziomu konta administratora można przypisywać poszczególne konta do utworzonych grup jak i oddelegowywać wybrane osoby do administrowania użytkownikami w danych grupach. Oprócz tego można sprawdzić aktualnie wykorzystywane miejsce przez dane konto jak i ustawić limit przypisanej przestrzeni dyskowej. 

Następną funkcją jest możliwość przekazywania poświadczeń między innymi usługami (jak serwer pocztowy np. Zimbra) a serwerem chmury w celu autoryzacji. Pozwala to na wygodniejsze zarządzanie kontami. 

Najważniejszym elementem narzędzia jest możliwość rozbudowy podstawowego środowiska przez system aplikacji, dostępnych w sklepie na poziomie środowiska graficznego Nextcloud. Instalacja aplikacji jest bardzo łatwa – wystarczy kliknąć „Włącz”, a po chwili aplikacja pokaże się na kontach użytkowników.

Aplikacje dla Nextcloud

Sklep z aplikacjami (Nextcloud App Store) stanowi integralny element chmury. Są one pogrupowane w kategorie (uwierzytelnienie i poświadczenia, dostosowanie, pliki, integracja, monitoring, multimedia, office & text, organizacja, społeczności i komunikacja, narzędzia). Nextcloud jest platformą z funkcjami dostarczanymi w formie aplikacji, które mogą zostać włączone i wyłączone. Umożliwiają one między innymi na wykorzystanie pakietów biurowych bezpośrednio z poziomu dostępu webowego lub na komunikację za pomocą wewnętrznego chatu. Liczba dostępnych rozszerzeń jest na tyle duża że każdy znajdzie, te które są mu najbardziej potrzebne.

Jeśli szukasz rozwiązania pozwalającego zarządzać plikami w swojej firmie zapraszamy do zakupu maszyny wirtualnej z zainstalowaną usługą nextcloud. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o usłudze chmurowej zachęcamy do odwiedzenia naszej bazy wiedzy bądź skorzystania z formularza kontaktowego.