SQL Management Studio jest przydatnym narzędziem służącym do konfiguracji, zarządzania i administrowania silnikiem baz danych Microsoft SQL. Pozwala na administrację użytkownikami, konfigurację baz danych, tworzenie kopii zapasowych a także wysyłanie zapytań.

Aby zarządzać naszą bazą, uruchamiamy program i logujemy się do niej. W zależności od wybranego typu logowania, możemy zrobić to loginem i hasłem ustalonym w trakcie instalacji MSSQL bądź kontem lokalnym lub domenowym. Możliwe jest podanie nazwy serwera oraz instancji do której chcemy się dostać.
W zależności od uprawnień konta którego używamy, możemy posiadać ograniczone funkcjonalności.

W moim przypadku będę opisywał akcje możliwe do dokonania z poziomu konta sa (konto administracyjne z wszystkimi uprawnieniami).
Jeżeli użytkownik na którego się zalogowaliśmy nie będzie miał uprawnień do danej bazy danych, nie będzie mógł nią zarządzać.

Po zalogowaniu pojawia nam się eksplorator obiektów, z poziomu którego możemy przeglądać strukturę baz danych, listę użytkowników, serwery replikacji.

Poza przeglądaniem struktury serwera, możemy tworzyć kopię zapasową baz, tworzyć nowe, czy edytować strukturę istniejących.

Tworzenie nowej bazy danych

Żeby utworzyć nową bazę danych, klikamy prawym przyciskiem myszy na zakładkę Databases i wybieramy New Database

W nowo otwartym oknie pojawia się nam możliwość dostosowania rozmiaru maksymalnego, a w innych opcjach dostajemy wiele innych możliwości dostosowywania bazy do naszych potrzeb.

Tworzenie kopii zapasowej

Aby utworzyć kopię zapasową bazy danych rozszerzamy zakładkę Databases, klikamy prawym przyciskiem myszy na bazę której kopię chcemy utworzyć, klikamy opcję Tasks i wybieramy Back Up

Teraz możemy wybrać typ kopii: pełną lub przyrostową. Różnią się one od siebie tym, że kopia przyrostowa zapisuje jedynie te zmiany które zostały dokonane od czasu utworzenia pełnej kopii, dzięki czemu oszczędzamy miejsce na dysku.
Na tym ekranie możemy także wybrać gdzie chcemy zapisać naszą kopię. Dostajemy tutaj możliwość stworzenia kopii lokalnej, bądź na zdalny serwer.

Usuwanie bazy danych

Żeby usunąć bazę danych, rozwijamy kategorię Databases, klikamy niepotrzebną bazę danych prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Delete

Gdy otworzy się nowe okno, możemy w nim wybrać czy usunąć kopie zapasowe, oraz czy zamknąć aktywne połączenia

Po wciśnięciu OK, wybrana baza zostaje usunięta. Należy pamiętać że po tym działaniu, baza może być niemożliwa do przywrócenia.

Przywracanie bazy danych

Aby móc przywrócić zapisaną wcześniej bazę danych, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w menu Databases, wybieramy opcję Restore Database

Następnie wybieramy bazę danych którą chcemy przywrócić. Jeżeli jest została zapisana na dysku, wybieramy ją z rozwijanego menu Database, natomiast gdy zapisaliśmy ją na zdalnym serwerze, bądź w pamięci przenośnej, wybieramy opcję Device i znajdujemy ją. Następnie wybieramy do jakiej bazy danych ma zostać przywrócona a także z której konkretnej kopii ma zostać przywrócona.

Dodawanie użytkowników

Aby dodać użytkownika do silnika bazy danych, klikamy prawym przyciskiem myszy na zakładkę Security, wybieramy opcję New > Login

W oknie które nam się pojawi wpisujemy:
– Nazwę logowania,
– Hasło (jeżeli nie dodajemy użytkownika domeny)
– Zaznaczamy czy chcemy wymuszać na użytkowniku politykę haseł, wygasanie, oraz czy użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu.
Poza powyższymi metodami logowania możemy także wykorzystać certyfikaty lub klucze asymetryczne, wystarczy przy tworzeniu wybrać odpowiednią opcję.

W zakładce Server Roles możemy wybrać jakie uprawnienia będzie posiadał dany użytkownik w kontekście całego silnika bazy danych

Zakładka User Mapping odpowiada za przypisywanie nowemu użytkownikowi uprawnień do określonych baz danych

W zakładce Securables znajdziemy różne uprawnienia do zmian, takich jak: zmiana baz danych, zmiana poświadczeń, roli serwera oraz wielu innych parametrów.

Ostatnia zakładka Status pozwala nam na pozwolenie bądź zabronienie użytkownikowi łączenia się z silnikiem bazy danych oraz na logowanie.

Aby utworzyć użytkownika zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK, od teraz możemy zalogować się do bazy danych za pomocą loginu i hasła które przed chwilą utworzyliśmy.

Zmiana danych i uprawnień użytkownika

Jeżeli z jakiegoś powodu musimy zmienić uprawnienia dla określonego użytkownika bazy danych, bądź zmienić jego dane takie jak na przykład hasło, wystarczy wejść w zakładkę Security > Logins, kliknąć prawym przyciskiem myszy na użytkownika którego chcemy zmienić i wybrać opcję Properties.

W nowo otwartym oknie podejmujemy zmianę parametrów.
Proces zmiany wygląda bardzo podobnie jak proces tworzenia nowego użytkownika. Po ustawieniu wszystkiego według naszych potrzeb, klikamy przycisk OK.

Jeżeli posiadasz już u nas usługę i chciałbyś sparować ją z bazą danych Microsoft SQL lub tworzysz nową usługę która wymaga bazy danych, zapraszamy do jej zakupu w naszym sklepie lub do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Jeżeli nie wiesz jaką wersję serwera SQL wybrać zapraszamy do przeczytania naszego porównania wersji Microsoft SQL Server.