Serwer ownCloud, jest rozwiązaniem pozwalającym nam na łatwy dostęp do naszych plików z dowolnego miejsca na świecie.

Dużą zaletą serwera ownCloud, jest jego dopracowanie oraz stabilność oprogramowania. To rozwiązanie jest znane ze swojej niskiej awaryjności a także łatwości użycia i zarządzania. Posiada 3 podstawowe wersje, których różnice omówimy poniżej.

Wersja Community
Jest to podstawowa, darmowa wersja oprogramowania. Zawarte w niej rozwiązania nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jest to wersja przeznaczona głównie dla małych firm, które nie posiadają wygórowanych wymagań i potrzebują jedynie niewielkiej platformy do udostępniania plików i wspólnej pracy na nich. Wersja podstawowa posiada także dostęp do dużej biblioteki dodatkowych aplikacji napisanych przez społeczność, które mogą rozszerzyć funkcjonalność naszej chmury.

Wersja Standard
Jest to pierwsza z płatnych wersji, której koszt zaczyna się od 1,63€ na użytkownika i miesiąc dla aplikacji powyżej 1000 użytkowników, natomiast przy 25 użytkownikach ta cena wynosi już 5€ za użytkownika na miesiąc.
Różnicą pomiędzy tą wersją a Community to dodatkowe wsparcie techniczne z czasem reakcji do 24 godzin od zgłoszenia, nie posiada otwartego źródła co oznacza że możliwości konfiguracji do naszych potrzeb są ograniczone.

Wersja Enterprise
Jej cena przy 1000 użytkowników wynosi 3,92€ na miesiąc za użytkownika, natomiast przy licencji dla 25 użytkowników jest to 15€ miesięcznie za użytkownika.
Jest to wersja najbardziej bogata w możliwości, przeznaczona dla najbardziej wymagających klientów. Posiada ona wsparcie techniczne z czasem reakcji do 2 godzin od zgłoszenia, dostęp do biznesowych aplikacji napisanych przez programistów ownCloud, które jeszcze bardziej rozwijają funkcjonalność serwera. Możemy także dostosować wygląd naszej aplikacji mobilnej do przeglądania plików jak również opublikować ją pod naszą własną nazwą.

Wersja Online
Jest to wersja która nie wymaga od nas posiadania serwera, ponieważ jest to gotowe rozwiązanie dostarczane przez firmę ownCloud. Jego cena zaczyna się od 13€ za użytkownika na miesiąc w przypadku 5+ użytkowników i 15€ za użytkownika na miesiąc przy wdrożeniach poniżej 5 użytkowników. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze a serwerze, niestety tracimy też wiele funkcjonalności.

Pełna lista różnic dostępna jest na stronie producenta: Find the right edition – ownCloud.

Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem serwera ownCloud w swoim biznesie, zapraszamy do naszego sklepu gdzie możesz zakupić gotowe rozwiązanie, natomiast jeżeli potrzebujesz pomocy, bądź masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy znajdujący się na dole strony.