Oferta serwerów NSIX dla narzędzi Business Intelligence

W celu efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju narzędzia Business Intelligence, które pozwalają na bieżące monitorowanie różnego rodzaju procesów w firmie. Dzięki takim narzędziom w łatwiejszy sposób można sprawdzić co działa dobrze, a co wymaga zmiany lub można ulepszyć. W tym wpisie postaramy się przytoczyć sposób działania aplikacji BI w kontekście wymagań sprzętowych serwerów na których są uruchomiane, na przykładzie popularnego rozwiązania Tableau.

Wstęp

Ogólna zasad działania aplikacji Business Intelligence polega na pobieraniu dużej ilości danych, następnie poddaniu ich obróbce i przedstawieniu wyników użytkownikowi. Szybkość całego procesu jest w dużej mierze uzależniona od czynników takich jak: ilość pamięci RAM, szybkość dysków na których zapisywane i odczytywane są dane, ilość rdzeni procesora oraz jego taktowanie a także szybkość połączenia pomiędzy bazą danych a aplikacją.

Pamięć RAM

Dzięki temu, że aplikacje BI operują na bardzo dużej ilości danych, pozwalają na uzyskanie dokładniejszego poglądu na badany proces. Jednak skutkiem takiej „dokładności” jest wysokie wykorzystanie pamięci RAM do której pobierane są dane z serwera bazy danych. Jeżeli nie zapewnimy wystarczająco dużo wolnej pamięci dla aplikacji BI np. Tableau, będzie on działał wolniej lub całkowicie przestanie wykonywać kod. Niektóre aplikacje będą w stanie poradzić sobie ze zbyt małą pojemnością pamięci RAM, jednak kosztem pobierania danych z bazy na bieżąco, a więc poprzez sięganie do dysku serwera, który z natury jest znacznie wolniejszy aniżeli pamięć RAM. W przypadku Tableau Server, według producenta minimalna ilość pamięci systemowej to 64GB i bez posiadania takiej ilości zainstalowanej w systemie instalator nie pozwoli na kontynuowanie swojej pracy.
Dzięki naszej skalowanej architekturze, maszyny wirtualne NSIX  – potocznie VPS – w wersji G2, zoptymalizowane do aplikacji biznesowych, mogą posiadać do 128 GB pamięci RAM per serwer, dzięki czemu w łatwy sposób możemy dostosować jej ilość w zależności od zapotrzebowania.

Storage

Kolejnym ważnym czynnikiem z punktu widzenia wydajności aplikacji BI, np. Tableau jest ogólnie pojęta wydajność podsystemu dyskowego. Jeżeli nie zadbamy o wystarczająco szybką pamięć masową, proces przeszukiwania bazy oraz wysyłania danych do klienta jakim jest nasza aplikacja BI, może się znacząco przedłużyć. Warto także pamiętać, że na tzw. „szybkość dysków” składa się kilka elementów.
– Liczba operacji na sekundę (IOPS) które dyski mogą wykonać, im większa jest ta liczba tym więcej operacji na dysku można wykonać w jednej sekundzie, co w przypadku operacji na bazach danych jest jednym z podstawowych kryteriów doboru sprzętu.
– Drugim najważniejszym parametrem jest czas dostępu do danych, który w przypadku nośników SSD klasy Enterprise jest znacząco zredukowany, co wpływa pozytywnie na czas odpowiedzi aplikacji BI.
Dzięki naszej szybkiej pamięci masowej oraz przyjętej architekturze All-Flash na każdym poziomie w przypadku serwerów wirtualnych VPS NSIX w wersji G2, polegającej w pełni na szybkich dyskach SSD Data Center, łączymy w jedno: duże przepustowości odczytu / zapisu oraz bardzo wysokie wartości IOPS oraz minimalne czasy dostępu do danych co w efekcie daje wysoki komfort pracy niezależnie od zadanego zestawu danych.

CPU

Ostatnim z ważnych wymagań systemowych jest procesor. Jako że to on jest odpowiedzialny za obliczenia na pobranych danych, generowanie wykresów czy innego rodzaju operacje na serwerze, jest to jeden z najbardziej kluczowych komponentów w całej maszynie wirtualnej VPS, od którego wydajności oraz stopnia wykorzystania bezpośrednio uzależniona jest płynność całego serwera. Warto w naszym wdrożeniu upewnić się, że zapewniamy aplikacjom wystarczającą ilość mocy obliczeniowej aby mogły one bez potrzeby oczekiwania na dostępność zasobów wykonywać obliczenia które zostały uruchomione przez aplikację BI. Należy zwrócić również uwagę, czy zasoby CPU udostępnianie do serwera wirtualnego, są to zasoby dedykowane, a więc zarezerwowane sprzętowo tylko dla konkretnej maszyny wirtualnej, czy może są to zasoby współdzielone przez kilka różnych .
Odnośnie procesorów, dokumentacja techniczna Tableau wymaga 8 rdzeni CPU, jednak maszyny wirtualne VPS w naszym Data Center mogą być rozszerzane do nawet 16 rdzeni CPU, co w połączeniu ze stałym taktowaniem na poziomie 3 GHz, daje wystarczający zapas mocy obliczeniowej do różnego rodzaju zadań serwerowych, w szczególności do wymagających aplikacji biznesowych, w tym Tableau. Dodatkowo, wszystkie zasoby CPU przydzielane do oferowanych przez NSIX Data Center maszyn wirtualnych VPS są to zasoby dedykowane, a więc mające 100% pokrycia w warstwie fizycznej.

System operacyjny

Z wymagań dotyczących systemu operacyjnego, Tableau wymaga Windows Server w wersji 2016, 2019 lub 2022, innymi obsługiwanymi systemami Linux wykorzystywanymi szeroko do aplikacji biznesowych są: Linux Ubuntu w wersjach 18 i wyższej lub Oracle Linux w wersji 7.3. Wszystkie wymienione systemy operacyjne dostępne są w naszej ofercie do maszyn wirtualnych VPS. Licencje systemów operacyjnych, opartych  o jądro Linux oraz BSD są dostępne bezpłatnie, natomiast Windows Server licencjonowany jest na podstawie liczby rdzeni procesora maszyny wirtualnej, w przedziałach co 2 core. Dzięki takiemu podejściu mamy pełną elastyczność w doborze systemu operacyjnego dla własnej aplikacji BI (Windows Server vs. Linux), nie musimy płacić ogromnej kwoty za standardową licencję systemu, ale możemy zmniejszać bądź zwiększać swój rachunek na podstawie realnego wykorzystania, w zależności od danej konfiguracji maszyny wirtualnej VPS G2 z naszej oferty.

Podsumowanie

Narzędzia business intelligence, a w naszym omawianym przypadku Tableau operują na dużych zestawach danych, które cały czas są powiększane o nowe informacje, dzięki którym firmy mogą w łatwy sposób na bieżąco monitorować stan swojego biznesu. W związku ze stale powiększającymi się bazami danych oraz zapotrzebowaniem na zasoby, warto do takiego zastosowania rozważyć zakup serwerów wirtualnych VPS, które w łatwy i szybki sposób mogą zostać powiększone o dodatkowe vCPU, RAM czy przestrzeń dyskową, tak aby cały czas działały bezproblemowo, nawet pod dużym obciążeniem. Dodatkowo warto zdecydować się na rozwiązanie o odpowiedniej wydajności, czyli dedykowanych zasobach CPU, storage oraz RAM, tak aby aplikacje miały zagwarantowany ciągły dostęp do potrzebnej im mocy obliczeniowej. Aby zapoznać się z naszą ofertą maszyn wirtualnych VPS oraz poznać koszt odpowiednio dobranej maszyny wirtualnej VPS na miarę swoich potrzeb, udostępniamy wygodny kalkulator cenowy, pozwalający w łatwy sposób wyliczyć koszt potrzebnej infrastruktury serwerowej. Aby skorzystać z oferty serwerów G2, należy pamiętać o przestawieniu przełącznika do pozycji G2 w konfiguratorze.