Jak infrastruktura VPS w wersji G2 w NSIX Data Center przyspiesza działanie Comarch ERP Optima?

Wstęp

Oprogramowanie ERP Optima autorstwa Comarch jest jednym z najbardziej rozwiniętych i funkcjonalnych narzędzi w swojej kategorii wykorzystywanym w Polsce. Korzysta z niego wiele firm z różnych branż w celu polepszenia i ułatwienia zarządzania firmą. Oprogramowanie to pomogło już niezliczonej ilości przedsiębiorców w przejściu na elektroniczną formę obsługi dokumentów oraz ułatwiło zarządzanie pracownikami, towarami czy fakturami.
Jako, że system ERP służy do zarządzania całym przedsiębiorstwem, w jego bazie danych Microsoft SQL musi być przechowywana bardzo duża ilość danych. Przez to, serwery wirtualne VPS używane na potrzeby bazy danych i aplikacji muszą spełniać wymagania specyficzne dla tego typu obciążeń. W poniższym artykule postaramy odpowiedzieć się zasadnicze pytania dotyczące serwerów wirtualnych VPS i ich wydajności w kontekście potrzeb systemów ERP na przykładzie Comarch ERP Optima.

Moc Obliczeniowa

Pierwszym i najważniejszym komponentem którego temat poruszymy, jest jednostka centralna. W przypadku oprogramowania Comarch ERP Optima, CPU jest kluczowym czynnikiem od którego wydajności w dużej mierze zależy to jak szybko program będzie przetwarzał dane. Najbardziej uzależniony od wydajności CPU jest silnik bazy danych. Jeżeli baza danych nie jest w stanie w krótkim czasie zwrócić wartość zapytania lub przedstawić wyszukanych danych, automatycznie przekłada się to na responsywność aplikacji. Im krótszy czas dostępu do danych, tym aplikacje które go potrzebują działają w sposób bardziej płynny.
Dzięki naszym serwerom VPS w wersji G2, przystosowanym do zastosowań biznesowych, tego typu problemy są minimalizowane. Jest to m.in. zasługa wydajnych procesorów Intel Xeon Gold pracujących z częstotliwością 3 GHz, a w maksymalnej konfiguracji udostępniane jest16 rdzeni na maszynę wirtualną VPS.

Pamięć RAM

Kolejnym ważnym zasobem, który należy wziąć pod uwagę w przypadku wdrażania systemów ERP jest ilość zainstalowanej w systemie operacyjnym maszyny wirtualnej VPS pamięci fizycznej RAM. Baza danych, podczas odczytu z dysku pobiera dane do pamięci RAM, gdzie są przechowywane w celu późniejszego szybszego dostępu do nich. Dodatkowo użytkownicy którzy łączą się do serwera wirtualnego VPS z zainstalowaną rolą usług pulpitu zdalnego (Remote Desktop Services), na którym uruchamiana jest aplikacja Optima, także wykorzystują pamięć RAM. Im więcej serwer wirtualny VPS będzie posiadał jednoczesnych użytkowników usługi RDS, których musi obsłużyć, tym więcej potrzeba pamięci RAM.
Dzięki temu, że serwery wirtualne VPS w NSIX Data Center posiadają możliwość skalowania, rozszerzanie ich parametrów jest bardzo proste i może zostać wykonane w ciągu kilku minut na życzenie klienta. Maksymalna ilość pamięci RAM na każdą maszynę wirtualną VPS to 128 GB. Taka liczba dostępnych zasobów gwarantuje, że żaden z pojedynczych serwerów wirtualnych VPS nie napotka na problemy ze zbyt małą ilością pamięci fizycznej.

Storage

Podczas wyboru serwera VPS dla systemu ERP Comarch Optima warto pamiętać o szybkim oraz łatwym do rozszerzania magazynie danych, w szczególności w technologii flash (SSD). Im szybsze dyski, tym szybciej odbywa się zapis i odczyt danych z bazy, co jest kolejnym czynnikiem poza procesorem oraz pamięcią RAM, który wpływa na płynność działania całego systemu oraz komfort pracy z aplikacją, często określany w sposób subiektywny.
Architektura magazynu danych All-Flash w naszej ofercie serwerów VPS G2 pozwala na uzyskanie wysokich parametrów odczytu oraz zapisu, odpowiednie wartości IOPS poprawiają odczuwalną szybkość działania aplikacji i zmniejszają czas dostępu do danych. Ponadto, dzięki możliwości dodania „na gorąco” przestrzeni dyskowej do serwera VPS, nie trzeba nawet wyłączać serwera aby zwiększyć dostępny magazyn danych.

Systemy operacyjne

Comarch ERP Optima do działania wymaga serwera VPS z systemem operacyjnym z rodziny Windows Server. W naszej ofercie, poza systemami bazującymi na jądrze Linux oraz BSD, znajdują się również systemy operacyjne z rodziny Windows Server w wersjach 2019 oraz najnowszy 2022 dla maszyn wirtualnych VPS w wersji G2. Dzięki temu, że są one licencjonowane na podstawie ilości rdzeni procesora w maszynie wirtualnej VPS, klienci płacą za system tylko w takim zakresie w jakim faktycznie z niego korzystają, co pozwala na znaczne zmniejszenie całkowitego kosztu wdrożenia systemu ERP w usłudze chmury publicznej, w postaci maszyny wirtualnej VPS G2 z naszej oferty.

Podsumowanie

Comarch ERP Optima jest to system klasy ERP, który pozwala na uproszczenie zarządzania firmą i wszystkimi procesami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, od fakturowania przez magazyn po zarządzanie kadrami. Dzięki serwerom wirtualnym VPS G2 w NSIX Data Center nie musisz inwestować dużej ilości pieniędzy w zakup własnego serwera i jego konfigurację ani wydawać znacznych kwot na zakup nowych licencji i ulepszenie już posiadanego serwera fizycznego. Wystarczy zakupić maszynę wirtualną VPS, którą w razie dodatkowych potrzeb można skalować, czyli rozszerzać bądź zmniejszać dostępne dla niej zasoby CPU, RAM i storage, w zależności od zapotrzebowania. Dodatkowo dzięki usłudze Premier Support możemy pomóc Ci w administracji usługą, naprawie problemów, zarządzaniu serwerem czy nawet wdrożenia systemu ERP.
W naszym sklepie internetowym możesz wybrać jedną z gotowych konfiguracji serwera VPS, bądź skonfigurować własną maszynę, jeżeli Twoje potrzeby są większe. Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się na naszymi gotowymi pakietami ERP, które zawierają w sobie wszystkie usługi przydatne podczas wdrożenia systemów klasy ERP, a także korzystny rabat na wsparcie techniczne, pozwalający zmniejszyć koszt całkowity użytkowania takiej usługi.