Maszyny wirtualne - definicja i zastosowanie

Maszyny wirtualne – definicja i zastosowanie

Maszyny wirtualne to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które jest obecnie coraz szerzej stosowane. Warto więc bardziej zagłębić w temat i poznać właściwości tej metody. W skrócie jest to plik komputerowy, nazywany także obrazem, który zachowuje się tak samo jak rzeczywisty komputer fizyczny. Działa w oknie podobnie jak każdy inny program. Dzięki swoim cechom, zapewnia użytkownikowi końcowemu to samo środowisko obsługi na maszynie wirtualnej, jakie miałby on na głównym systemie operacyjnym.

Czym są maszyny wirtualne?

Maszyny wirtualne są nazywane także serwerami wirtualnymi. Na jednym komputerze fizycznym może jednocześnie działać wiele maszyn wirtualnych. Serwery te kontrolują wszystkie odwołania uruchamianego programu bezpośrednio do sprzętu lub systemu operacyjnego i zapewniają ich obsługę. Dzięki temu program uruchomiony na maszynie wirtualnej zachowuje się tak jakby działał na rzeczywistym sprzęcie, podczas gdy w istocie pracuje na sprzęcie wirtualnym, symulowanym przez odpowiednie oprogramowanie. Serwery wirtualne pozwalają na stworzenie idealnego środowiska, które można wykorzystać na potrzeby testowania innych systemów operacyjnych, w tym wydań beta, uzyskiwania dostępu do zainfekowanych danych, tworzenia kopii zapasowych systemu i uruchamiania oprogramowania lub aplikacji na systemach operacyjnych, dla których nie były one oryginalnie przeznaczone. Każda maszyna wirtualna ma swój własny sprzęt wirtualny, w tym procesory CPU, pamięć, dyski twarde, interfejsy sieciowe oraz inne urządzenia.

Zarządzanie maszynami wirtualnymiZastosowanie maszyn wirtualnych

Maszyny wirtualne pozwalają na uruchomienie kolejnego systemu operacyjnego naraz na jednym komputerze. Przykładowo posiadamy system operacyjny Windows, a dzięki maszynie wirtualnej możemy korzystać także z Linuxa lub MacOS. Nie trzeba ograniczać się również do jednej maszyny. Można stworzyć dowolną ilość, lecz należy pamiętać, że ograniczeniem jest tutaj RAM i pamięć dysku twardego.

Serwery wirtualne mają duże spektrum zastosowania. Można wykorzystać je do eksperymentowania, jak również nauki aspektów sieciowych. Ze względu na właściwości maszyn wirtualnych, nie trzeba obawiać się o zepsucie czegoś. Jeżeli nawet zepsujemy maszynę to w łatwy sposób możemy przywrócić ją do stanu sprzed awarii. Tego rodzaju rozwiązanie jest również idealne, gdy nie chcemy ponosić dużych kosztów związanych z zakupem wielu komputerów, gdyż wszystko uruchamiane jest na naszym jednym urządzeniu.

Serwery wirtualne w NSIX

Serwery wirtualne to znacznie większe możliwości skalowania i konfiguracji w porównaniu ze standardowymi fizycznymi urządzeniami. Jest to rozwiązanie, które obecnie wybiera coraz więcej firm. Zmniejszenie kosztów związanych z zakupem sprzętu oraz nieograniczona możliwość rozbudowywania środowiska to tylko kilka zalet.