Czym jest firewall i czy jest niezbędny?

Czym jest firewall i czy jest niezbędny?

Zapora ogniowa czyli firewall to usługa, której zadaniem jest zabezpieczenie komputera przed włamaniem przez niepowołane osoby. Tego rodzaju blokada może być urządzeniem lub programem, którego głównym celem jest filtrowanie danych wychodzących i przychodzących do komputera poprzez sieć lub internet. Zazwyczaj firewallem jest dedykowany program, który użytkownik sam instaluje w posiadanym systemie operacyjnym. W innym przypadku może być to usługa, którą aktywuje się u operatora internetowego. Firewall może być także elementem infrastruktury sieciowej.

Zalety stosowania firewalli

Zabezpieczenie tego rodzaju zapewnia filtrowanie zarówno pobieranych danych, jak i tych wysyłanych z naszego komputera. Aby ten proces był skuteczny, każdy producent oprogramowania lub sprzętu tworzy zasady, według których programy są klasyfikowane na bezpieczne, podejrzane lub niebezpieczne. To sprawia, że od razu po instalacji i przeskanowaniu systemu firewall oznacza niezagrażające aplikacje i daje im możliwość bezproblemowego przesyłu danych. Natomiast wykryte niebezpieczne programy firewall raportuje użytkownikowi jako blokowane. Skąd zapora wie które są niebezpieczne? Są to te, których nie sklasyfikował producent, albo decyzję o tym pozostawił użytkownikowi. Wszystkie firewalle tworzą także raporty dokonywanych operacji. W nich zapisywane są wszelkie próby włamań. Należy pamiętać, że w sieci krążą także specjalne programy w postaci tzw. botów, które również mogą dokonać ataku. Ich działanie polega na automatycznym skanowaniu numerów IP i próbie znalezienia niezabezpieczonych systemów, po to aby zainfekować ich tak zwanymi trojanami.

Zalety stosowania firewalli

Dlaczego warto stosować firewalle?

Wprowadzone do systemu szkodliwe programy mogą wykradać informacje np. w postaci zapisanych haseł do poczty, banków czy baz danych. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do wykradania pieniędzy z konta, szpiegostwa lub szantażowania. Zainfekowany system narażony jest także na otrzymywanie dużej ilości reklam w postaci spamu.

W związku z powyższym, oprogramowanie firewall jest z pewnością rozsądnym rozwiązaniem. Do jego zalet można zaliczyć opcję szybkiego zainstalowania i skonfigurowania. Firewall uaktualnia się automatycznie i nie wymaga również zatrudniania dodatkowego specjalisty do obsługi na komputerach firmowych, gdyż wystarcza zdalna współpraca z administratorem sieci. Współcześnie dostępne są także firewalle w postaci zapór sieciowych w chmurze (cloud firewall). Jest to zabezpieczenie sprzętowe, które znajduje się w serwerowni dostawy usług.

Dlaczego stosować firewalle

W przypadku prowadzenia firmy, warto wiedzieć, że niezależnie od jej wielkości, niezbędna jest odpowiednia ochrona komputerów i sieci przedsiębiorstwa. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc instalacja antywirusowego oprogramowania na każdym urządzeniu, także prywatnych laptopach, smartfonach czy tabletach.