Czy maszyna wirtualna od NSIX Data center to zwykły VPS?

Czy maszyna wirtualna od NSIX Data center to zwykły VPS?

Rozwiązania informatyczne stosowane w biznesie wymagają elastyczności, szybkości i bezpieczeństwa. Każdy przedsiębiorca chce aby jego pracownicy oraz klienci mieli jak najlepszy dostęp do usług, a wszystko było w 100% bezpieczne. Dostępne rozwiązanie zawsze powinno zapewniać niezawodność i swobodę zwiększania zasobów w razie potrzeby. Nikt przecież nie zakłada, że biznes nie będzie się rozwijał.

Najczęstszym rozwiązaniem na jakie decydują się przedsiębiorcy jest Virtual Private Server . VPS czyli wirtualny serwer, na którym można zainstalować strony internetowe np. witryny, sklepy internetowe, fora, itp oraz aplikacje internetowe typu poczta e-mail lub serwer FTP.

Niestety większość firm oferujących tego typu usługi nie jest przygotowana na to aby zapewnić ich odpowiednią jakość dla sektora biznesowego.

Wiele z nich oferuje wykupienie VPS’a w przeróżnych konfiguracjach. Od opcji podstawowych przeznaczonych do testów aplikacji i stron internetowych po VPS’y, które można wykorzystać do bardziej zaawansowanych zadań. Niestety mnoga ilość tych ofert, które znajdują się na rynku są ubogie w opcje dodatkowe. Nie znajdziemy w nich tak ważnej funkcjonalności jak możliwość utworzenia punktów kontrolnych. Punkt kontrolny możemy przyrównać do save’u w grze. Oznacza to, że w dowolnym momencie jesteśmy w stanie przywrócić stan maszyny do momentu z chwili utworzenia punktu kontrolnego.

Oferta firmy NSIX znacznie różni się od tego co oferują inni. Przede wszystkim oddajemy w ręce naszym klientom maszyny wirtualne przeznaczone stricte do zastosowań biznesowych gdzie wymagana jest nie tylko wysoka wydajność, ale też niezawodność. Wykorzystujemy jedynie sprawdzone rozwiązania takie jak serwery Dell EMC czy też oprogramowanie do tworzenia backupów Altaro VM Backup. Z retencją wykonania kopii zapasowej co 24h oraz przechowywania jej do 7 dni od daty utworzenia. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość dłuższego przechowywania backupu. Dla osób, które chcą u nas wykupić maszynę wirtualną oferujemy następujące systemy operacyjne:

  • Linux CentOS 7
  • Linux Debian 9
  • Linux Ubuntu 16 LTS
  • Linux Ubuntu 18 LTS
  • MS Windows Server 2012 Standard
  • MS Windows Server 2016 Standard

Dodatkowo warto wspomnieć, że nasze serwery wirtualne, z racji na połączenie 1Gb uplink, nadają się idealnie jako wysokowydajne routery, które mogą wykorzystywać takie oprogramowanie jak Cloud Hosted Router (CHR), pfSense itp.

Serwery wirtualne NSIX Data Center

Równie ważna jest też kwestia elastyczności i skalowalności. Z czasem rozwiązania biznesowe oparte na VPS wymagają większej mocy obliczeniowej oraz miejsca na dane. Maszyny wirtualne firmy NSIX pozwalają na dynamiczną zmianę ilości rdzeni, pamięci RAM oraz miejsca do przechowywania danych. Ponadto umożliwiamy wybranie z jakiego rodzaju dysków będzie korzystał serwer wirtualny. Od podstawowego rozwiązania jakim jest dysk HDD przez dyski hybrydowe po SSD. Wszystkie z wymienionych rodzajów dysków wykorzystują interfejs SAS, który zapewnia maksymalną możliwą wydajność w danym rozwiązaniu. Storage jaki jesteśmy w stanie zapewnić to nawet 8 TiB na maszynę.

Kolejna znacząca przewaga naszej oferty nad konkurencją to dbałość o bezpieczeństwo. Zdajemy sobie sprawę że ten aspekt jest jednym z głównych czynników, które wpływają na wybór VPS’a do rozwiązań biznesowych. Dlatego oferujemy naszym użytkownikom możliwość rozbudowy o SDN/Firewall i zastosowanie indywidualnej konfiguracji sieciowej. Dodatkowo do każdego serwera oferujemy dostęp poprzez VPN z wykorzystaniem certyfikatu SSL, który umożliwia wykorzystanie bezpiecznego połączenia.

Osoby korzystające z naszych usług mogą być też spokojne jeśli chodzi niezawodność sprzętu, który wykorzystujemy. Przez zastosowanie środowiska wysokiej dostępności oraz wykorzystania wielu serwerów połączonych w klastry nowy host, na który ma być przeniesiona maszyna wirtualna jest gotowy  cały czas. Rozwiązanie to pozwala na wyeliminowanie do minimum problemu z brakiem dostępu do serwera wynikającego z problemów sprzętowych.

Serwery dedykowane w NSIX Data Center

Załóżmy hipotetyczną sytuację. Użytkownik VPS’a dokonał złej zmiany konfiguracji interfejsu sieciowego przez co odciął ją od dostępu do internetu. Wcześniej nie wykonał punktu kontrolnego a ostatnia wykonana kopia zapasowa nie może zostać wykorzystana z powodu braku swojej aktualności. W wielu firmach oznacza to mozolny kontakt z supportem w celu naprawy tego problemu. Do naszych serwerów wirtualnych oferujemy dostęp do konsoli z poziomu hypervisora za pośrednictwem aplikacji webowej. Rozwiązanie to pozwala na „fizyczny” dostęp do serwera wirtualnego. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozwiązać wyżej wymieniony problem bez kontaktu z dostawcą usługi.

Z przedstawionych powyżej informacji można wywnioskować, że nasza oferta jest czymś więcej niż tylko zwykłym VPS. Jest to rozbudowana maszyna wirtualna pozwalająca na  nieporównywalnie większą elastyczność od rozwiązań konkurencji. Dzięki wykorzystaniu sprzętu oraz oprogramowania klasy enterprise jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednio dużą wydajność przy zachowaniu konkurencyjnych cen.

Poniżej prezentujemy tabelę, która w przystępny i przejrzysty sposób pokazuje możliwości większości VPS, serwera dedykowanego i maszyny wirtualnej którą oferujemy.

Większość ofert VPSSerwer DedykowanyMaszyny wirtualne NSIX
Środowisko przystosowane do zastosowań stricte biznesowychNIETAKTAK
Gwarancja przypisanej mocy obliczeniowejNIETAKTAK
Możliwość wykorzystania kilku klas nośników danych jednocześnieNIENIETAK
Usługi dodatkowe w standardzie (snapshot, backup)NIETAKTAK
Brak przerwania pracy podczas naprawy/modernizacji sprzętuNIENIETAK
Dostęp poprzez VPN z wykorzystaniem certyfikatów SSLNIENIETAK
Dodatkowe koszty utrzymania infrastrukturyNIETAKNIE
Dostęp do konsoli maszyny wirtualnejNIENIE DOTYCZYTAK

Jak można zauważyć maszynie wirtualnej firmy NSIX zdecydowanie bliżej do serwera dedykowanego niż typowego VPS’a. Owa maszyna stara się połączyć zalety obu rozwiązań jednocześnie eliminując ich wady.