Światłowód - poznaj zalety nowoczesnego sposobu przesyłu danych

Światłowód – poznaj zalety nowoczesnego sposobu przesyłu danych

W obecnej erze informacji niezbędny jest szybki dostęp do danych oraz ich przesył. Zwykły miedziany kabel to zdecydowanie za mało. Idealnym rozwiązaniem, wykorzystywanym już przez wiele firm i prywatnych użytkowników jest światłowód. Jest to przeźroczyste włókno z tworzyw sztucznych, w którym dane przesyłane są za pomocą światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy mają zagwarantowany szybki i stabilny dostęp do sieci, niezależnie od warunków pogodowych, które w przypadku klasycznych kabli mogą w znaczny sposób utrudniać przesył danych.

Przyszłość to światłowód

Choć wydaje się, że światłowód to rozwiązanie dość futurystyczne, to jest ono wykorzystywane już od wielu lat. Komercyjne użycie światłowodu do komunikacji telefonicznej nastąpiło już w latach siedemdziesiątych. Do 2010 roku już ponad 16 milionów europejskich gospodarstw domowych łączyło się z internetem dzięki światłowodowi. Do połowy 2015 roku w Polsce było to około 400 tys. domostw. Obecnie liczba ta stale rośnie. Nic dziwnego, tego rodzaju rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.  Przyszłość to światłowód

Zalety wykorzystania światłowodu

Najbardziej oczywistą zaletą światłowodu jest jego przepustowość, czyli maksymalna wielkość danych, jaką można przesłać przez kanał w określonym czasie. W porównaniu ze zwykłym miedzianym kablem, światłowód zdecydowanie góruje, dzięki swoim możliwościom. Badania wykazały, że jest on nawet tysiąckrotnie skuteczniejszy niż klasyczny kabel. Niewątpliwą zaletą jest również odporność na zakłócenia. Światłowód nie jest tak podatny na zmiany pogody jak zwykły przewód. Jest on również o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. Skomplikowana konstrukcja światłowodu zdecydowanie utrudnia, jeśli nie uniemożliwia działania wszelkiego typu cyberprzestępców. Stanowi on także większą gwarancją bezpieczeństwa – w związku z tym, że nie przepływa przez niego prąd, nie ulega nagrzaniu, a co za tym idzie nie stanowi zagrożenia pożarowego. Niekwestionowaną korzyścią, która wynika z posiadania światłowodu, jest możliwość korzystania z internetu przez wiele osób jednocześnie, bez utraty prędkości. Jest to możliwe w całym domu lub firmie, gdzie dociera FTTH (Fiber To The Home – światłowód do domu).

Zalety wykorzystywania światłowodu

Współcześni użytkownicy oczekują coraz większych transferów, koniecznych do pobierania i przesyłania bardzo dużych plików. Konieczne jest więc odpowiednie rozwiązania, które zaspokoi te potrzeby. Idealnym wydaje się być nowoczesny światłowód, który oferuje szerokie możliwości przesyłowe.