Serwer BigBlueButton jest bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie w większych firmach oraz instytucjach, a także w razie potrzeby wprowadzenia w swojej firmie pracy zdalnej.
Natomiast serwer Moodle jest w głównej mierze wykorzystywany do zdalnego nauczania, bądź udostępniania plików dla studentów czy uczniów.

Warto wiedzieć że istnieje możliwość połączenia obydwu serwerów dla jeszcze szybszej i łatwiejszej komunikacji pomiędzy nauczycielami a uczniami. Poza tym eliminuje to potrzebę wykorzystania zewnętrznych serwisów typu Zoom, czy Microsoft Teams. Istnieje także możliwość zapisywania konferencji w usłudze BigBlueButton, co także może być przydatne.

Aby włączyć integrację obu serwisów, należy w naszym serwerze Moodle przejść do zakładki Administracja serwisu, tam wejść w ustawienia wtyczek i wybrać opcję Zainstaluj wtyczki.
Tam możemy wybrać opcję Zainstaluj wtyczki z katalogu wtyczek Moodle. Teraz musimy tylko wyszukać jedną o nazwie BigBlueButtonBN. Po pobraniu, musimy ją zainstalować w menu naszego serwera z poziomu okna Zainstaluj wtyczki. Po przejściu przez kolejne kroki instalacji dochodzimy do ustawień połączenia z serwerem.

W zaznaczonych polach musimy podać adres naszego serwera BigBlueButton, oraz cechę bezpieczeństwa, którą możemy sprawdzić poprzez wykonanie komendy bbb-conf –secret na naszym serwerze wideokonferencji.
Resztę opcji możemy przejrzeć i dostosować do swoich preferencji.
Aby zakończyć konfigurację klikamy przycisk Zapisz zmiany.

Aby rozpocząć spotkanie z poziomu Moodle, w kursie który nas interesuje klikamy na opcję Dodaj aktywność lub zasób i tam wybieramy BigBlueButtonBN

Po wybraniu danej wtyczki, musimy podać nazwę pokoju do którego będą łączyć się inni użytkownicy oraz możemy zmienić ustawienia, np. odnośnie mikrofonów, czy kamer itd.
Po przejrzeniu ustawień klikamy przycisk Zapisz i wyświetl, żeby przejść od razu do strony na której jest możliwość wejścia do prezentacji, albo Zapisz i wróć do kursu, aby zrobić coś innego.